VIDEO Moment istoric: Wu Yibing, primul tenismen chinez care câștigă un turneu în circuitul ATP

Wu Yibing John Isner Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 14 Februarie 2023, 11:05
Data actualizarii: Marti 14 Februarie 2023, 11:04

Deși a servit 44 de ași și a avut patru mingi de meci, „veteranul” John Isner nu l-a putut învinge pe Wu Yibing, în ultimul act al competiției ATP 250 de la Dallas.

Tenismenul chinez, Wu Yibing (23 de ani) a devenit primul jucător din țara sa care câștigă un titlu în circuitul ATP. Asiaticul Wu Yibing l-a învins pe John Isner, într-o finală cu trei tiebreak-uri, în turneul ATP 250 de la Dallas.

Yibing a depășit impactul celor 44 de ași serviți de Isner și a salvat patru mingi de meci, în ultimul act încheiat scor 6-7 (4), 7-6 (3), 7-6 (12).

Wu Yibing a salvat 4 mingi de meci în finala cu John Isner

Yibing a încheiat un brio un parcurs remarcabil, în care i-a învins inclusiv pe Denis Shapovalov și Taylor Fritz, trecând de numărul 7 ATP în semifinalele întrecerii.

39 de locuri a urcat în clasamentul ATP Wu Yibing, grație succesului obținut în Texas. 58 este poziția ocupată actualmente de jucătorul chinez.