Miriam Bulgaru Rebeka Masarova Transylvania Open 2023 Turneu WTA Cluj-Napoca Tenis
Data publicarii: Miercuri 18 Octombrie 2023, 20:50
Data actualizarii: Miercuri 18 Octombrie 2023, 20:53

Transylvania Open 2023 (LIVE pe PRO Arena și VOYO): Miriam Bulgaru a cedat dramatic în optimile de finală.

Miriam Bulgaru (208 WTA) a ratat de puțin victoria carierei, în faza optimilor de finală ale Openului Transilvaniei.

Sportiva din Alba Iulia a cedat scor 3-6, 7-6, 6-0, în fața favoritei cu numărul 4 a turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca, Rebeka Masarova (67 WTA), într-o confruntare cu o derulare nebunească.

Miriam Bulgaru a salvat șapte mingi de set și a revenit de la 0-5, în setul secund

• În clasamentul WTA LIVE, Miriam Bulgaru a revenit în top 200 WTA, urcând până pe locul 196.

Bulgaru nu doar că a revenit de la 0-5 în setul secund, dar a ajuns să servească pentru câștigarea partidei, la scorul de 6-5, după ce Masarova ratase trei mingi de set, cu câteva minute înainte.

În cele 84 de minute ale setului doi, Miriam Bulgaru a salvat nu mai puțin de șapte mingi de set, dar a cedat, în final, iar problemele fizice, care au făcut-o să ceară inclusiv un time-out medical, în manșa decisivă, i-au limitat șansele unei noi partide la Transylvania Open.

Toată acțiunea competiției Transylvania Open este transmisă în direct de PRO Arena și VOYO.