Patricia Tig Miriam Bulgaru Transylvania Open 2023 Turneu WTA Cluj-Napoca Tenis
Data publicarii: Luni 16 Octombrie 2023, 23:25
Data actualizarii: Luni 16 Octombrie 2023, 23:26

Miriam Bulgaru și Patricia Țig s-au calificat în optimile Transylvania Open 2023. Competiția e transmisă în direct la PRO Arena și VOYO.

Patricia Țig (462 WTA) a călcat pe urmele compatrioatei Miriam Bulgaru și a conturat o primă zi perfectă de turneu, în ediția 2023 a Openului Transilvaniei.

Ambele românce implicate în turneul individual au ieșit câștigătoare, în ziua inaugurală a competiției WTA 250 organizate în Arena BT, din Cluj-Napoca.

Transylvania Open 2023: Patricia Țig, mămica învingătoare din prima zi a turneului

După ce Bulgaru a depășit-o fără set pierdut pe Ipek Oz (210 WTA), scor 7-5, 6-3, Patricia Țig a eliminat-o pe grecoaica Martha Matoula (327 WTA), scor 6-4, 6-7 (5), 6-3.

În ciuda celor trei mingi de meci ratate în setul secund, Țig a reușit să încheie cu victorie, după 3 ore și 7 minute de joc.

În optimile de finală, Patricia Țig se va duela cu Ekaterina Makarova, din Federația Rusă, număr 213 mondial.

Transylvania Open e transmis în direct de Pro Arena și VOYO.