Romania este la egalitate cu Slovacia in meciurile din Cupa Davis, 1-1! Urmeaza meciul la dublu al perechii Tecau-Mergea

Cupa Davis Tenis
Data publicarii: Vineri 17 Iulie 2015, 20:07
Data actualizarii: Vineri 17 Iulie 2015, 20:42

Romania se lupta pentru un loc in Grupa Mondiala a Cupei Davis cu Slovacia.

UPDATE: Romania se afla la egalitate cu Slovacia, 1-1, in intalnirea de Cupa Davis care are loc pe terenurile Clubului IDU din Mamaia, dupa primele doua meciuri de simplu disputate vineri, a doua partida fiind pierduta de Adrian Ungur (199 ATP) in faţa slovacului Martin Klizan (38 ATP) in trei seturi, 6-4, 6-2, 6-0, dupa o ora si 33 de minute de joc.

UPDATE: Romania conduce Slovacia cu 1-0 in intalnirea de Cupa Davis cu Slovacia, ce se desfasoara pe terenurile Clubului IDU din Mamaia, in urma victoriei obtinute vineri, in primul meci de simplu, de Marius Copil in fata slovacului Norbert Gombos in 4 seturi, 7-6 (5), 6-7 (6), 6-4, 7-6 (10), in 3 ore si 49 de minute.

Marius Copil, cel mai bine clasat tenisman roman al momentului (locul 180 ATP), il va avea ca adversar pe Norbert Gombos (numarul 126 mondial) in primul meci de simplu de la Cupa Davis, intre Romania si Slovacia.

Potrivit tragerii la sorti, in cea de-a doua partida de simplu programata vineri, romanul Adrian Ungur (locul 199 ATP) va juca impotriva celui mai bun jucator al slovacilor, Martin Klizan, aflat pe locul 38 in ierarhia tenisului profesionist.

Sambata va avea loc partida de dublu dintre perechile Horia Tecau/Florin Mergea si Andrej Martin/Igor Zelenay, in timp ce duminica se vor disputa ultimele doua jocuri de simplu, Marius Copil - Martin Klizan si Adrian Ungur - Norbert Gombos.

Castigatoarea intalnirii dintre Romania si Slovacia va disputa barajul pentru Grupa Mondiala a Cupei Davis, in timp ce invinsa va evolua in primul tur al Grupei 1 din Zona Euro/Africana.