rafael nadal Tenis
Data publicarii: Joi 07 Februarie 2013, 14:59
Data actualizarii: Joi 07 Februarie 2013, 14:59

Nadal a revenit cu victorie dupa un meci greu cu Federico Delbonis, locul 128 ATP.

Rafael Nadal a revenit cu o victorie in competitiile de simplu, dupa mai mult de sapte luni de inactivitate, cauzata de o accidentare, invingandu-l, joi, cu scorul de 6-3, 6-2, pe argentinianul Federico Delbonis, locul 128 ATP, in turul doi al turneului de la Vina del Mar (Chile).

Inceputul de meci a fost dificil pentru Nadal, locul 5 ATP acum si principalul favorit al competitiei din Chile, iar Delbonis si-a adjudecat primele doua ghemuri. Insa spaniolul a avut apoi o serie de exceptie, castigand 10 din urmatoarele 11 ghemuri. Dupa 6-3 in primul set, Nadal a condus cu 4-0 in cel de-al doilea, apoi si-a trecut in palmares victoria in 87 de minute.

"Sunt fericit sa joc un meci de simplu dupa atat de mult timp. Imi trebuie timp pentru a-mi reveni, dar faptul ca sunt din nou pe teren este extraordinar",
a declarat fostul lider ATP, care a fost calificat direct in turul doi.

Nadal nu a mai evoluat din 28 iunie 2012, din cauza unei accidentari la genunchiul stang, suferita in cadrul turneului de la Wimbledon. El a revenit in competitii marti, cand in echipa cu argentinianul Juan Monaco a invins perechea ceha Frantisek Cermak/Lukas Dlouhy, scor 6-3, 6-2, pe tabloul de dublu.

Sursa: Mediafax