Irina Begu, calificare cu emoții în sferturile de finală ale turneului de la Palermo! S-a impus în trei seturi cu Dodin

Irina Begu WTA 250 Palermo Tenis
Data publicarii: Joi 21 Iulie 2022, 10:36
Data actualizarii: Joi 21 Iulie 2022, 10:37

Irina Begu își continuă parcursul la turneul WTA 250 de la Palermo.

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat cu emoţii în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Palermo, dotat cu premii totale de 203.024 euro, după ce a dispus de franţuzoaica Oceane Dodin cu 1-6, 6-2, 6-4, într-un meci încheiat aproape de miezul nopţii (ora locală).

Begu (31 ani, 45 WTA), a şasea favorită, s-a impus după două ore şi 4 minute de joc.

Românca a cedat fără drept de apel primul set (1-6), dar a revenit apoi în joc şi a dominat actul secund, pe care l-a câştigat cu 6-2, după patru ghemuri câştigate la rând. Setul decisiv a fost unul foarte echilibrat, iar la 3-3 Irina a reuşit să salveze patru mingi de break. Begu a câştigat cu 6-4, reuşind să se impună pe serviciul adversarei la ultimul ghem.

Irina Begu a realizat 7 aşi, dar a făcut şi 5 duble greşeli, Dodin având procentaje mai bune la punctele cu ambele servicii, precum şi un punctaj total mai bun (86-81).

Begu şi Dodin (25 ani, 78 WTA) s-au mai înfruntat până acum de două ori, fiecare având o victorie. Dodin s-a impus în 2019, în turul al doilea la Wimbledon, cu 6-3, 1-6, 8-6, iar Begu a câştigat anul acesta în primul tur la Australian Open, cu 2-6, 7-5, 6-3.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 5.000 de euro şi 60 de puncte WTA, următoarea adversară a româncei fiind învingătoarea dinrte kazaha Iulia Putinţeva, a doua favorită, şi franţuzoaica Diane Parry.

Italianca Jasmine Paolini a beneficiat de retragerea chinezoaicei Shuai Zhang, a treia favorită, înaintea meciului lor din optimi.

În sferturi s-au mai calificat Sara Sorribes Tormo şi Anna Bondar.

Spaniola Sara Sorribes Tormo, a patra favorită, a dispus miercuri de Léolia Jeanjean (Franţa) cu 6-0, 6-2, în timp ce maghiara Anna Bondar, cap de serie numărul şapte, a trecut de compatrioata Panna Udvardy cu 6-2, 6-4.