HALEP, OUT DE LA DUBAI | "Nu am crezut nicio clipa ca Simona va castiga!" Explicatia lui CTP pentru infrangerea cu Bencic

simona halep dubai Cristian Tudor Popescu CTP Simona Halep - Belinda Bencic Simona Halep out de la Dubai Tenis "Nu am crezut nicio clipa ca Simona va castiga!" Explicatia lui CTP pentru infrangerea cu Bencic
Data publicarii: Joi 21 Februarie 2019, 19:40
Data actualizarii: Joi 21 Februarie 2019, 19:49

Simona Halep a fost invinsa in 3 sferturi si a ratat un nou duel cu Svitolina.

Simona Halep a fost eliminata in sferturi de la turneul de la Dubai de Belinda Bencic cu scorul 6-4, 4-6, 2-6. A fost a 9-a partida in 13 zile pentru Simona, lucru remarcat si de CTP care a declarat ca fostul numar 1 WTA nu putea castiga aceasta partida.

"Daca ati ajuns la concluzia ca ma pricep la tenis, va rog sa-mi permiteti sa spun ca nu am crezut nicio clipa ca Simona va castiga acest meci. Tenisul este un joc infinit, se va juca pana la finalul erelor, nu conteaza scorul, conteaza cum arata jucatorii.

Ati vazut si la meciul cu Svitolina, conta rezerva pe care o mai avea cele 2 jucatoare. Si aici se vedea si dupa ce a castigat primul set, asa cum recunostea si ea inainte de turneu cand spunea ca e obosita. A facut un joc pozitional, nu a putut sa impuna un joc agresiv asa cum a facut in momentele ei de varf ale carierei la Roland Garros sau Australian Open anul trecut.

Ea a facut cu profesionalism un joc pozitional, asa poate sa ajunga sa castige un prim set. Atat a avut benzina, n-a mai fost Bouchard, a fost Belinda Bencic care are rezerve fizice nemaipomenite. In fiecare moment Bencic i-a comunicat Simonei: <<am mai multe rezerve fizice decat tine. Daca se prelungeste meciul, te voi invinge>>. Nu s-a intamplat nimic rau in acest meci, Simona a venit la acest turneu, a spus de la inceput ca nu este in deplinatatea fortelor sale. A facut tot ce i-a stat in putinta, a oferit meciuri frumoase. Meciul de astazi a fost unul frumos cu faze memorabile.

Simonei ii este foarte greu sa gaseasca pe cineva care sa-l inlocuiasca pe Darren Cahill. Ea nu mai are nevoie acum de antrenamente in sensul clasic al cuvantului, de tehnica, tactica, astea stie sa le faca singura. Are nevoie de un om pe care sa sprijine, in care sa aiba incredere in turneele mari. Acolo este esentiala prezenta cuiva in care sa aiba incredere. Dar, nu trebuie sa ne ferim sa spunem ca Simona este un om dificil, Cahill a trecut prin niste situatii grele. Nu e usor ca Simona sa ajunga sa se lege cu cineva. Cred totusi ca ar trebui Simona sa gaseasca un antrenor pentru marile turnee de anul acesta" a spus jurnalistul Cristian Tudor Popescu la Digi Sport.