Halep este VEDETA desi a fost eliminata la Tokyo! Declaratia incredibila a lui Venus Williams: "Nu stiu cum am reusit sa o bat pe Simona!"

Tenis
Data publicarii: Miercuri 25 Septembrie 2013, 15:50
Data actualizarii: Miercuri 25 Septembrie 2013, 20:32

►Rapid - Ceahlaul, joi 18:00, IN DIRECT Sport.ro si Steaua - Barsana, joi 20:30, in direct PRO TV! Bate Cupa!

Jucatoarea americana de tenis Venus Williams a laudat-o pe Simona Halep, pe care a invins-o in turul trei la Tokyo, afirmand ca romanca a jucat minunat si meciul a fost extrem de dificil, informeaza site-ul wtatennis.com.

Simona Halep, cap de serie numarul 13 si locul 18 WTA, a ratat, miercuri, calificarea in sferturile de finala ale turneului Premier 5 de la Tokyo, dotat cu premii in valoare totala de 2.369.000 de dolari, dupa ce a fost invinsa de Venus Williams, locul 63 WTA, scor 4-6, 7-5, 6-3. Romanca a condus cu 2-0 in setul decisiv, dar Williams s-a impus in cele din urma, dupa o partida de doua ore si 25 de minute.

"A fost foarte greu, Simona a jucat atat de bine, a jucat minunat. Nu stiu cum am reusit sa castig, doar am vrut sa raman in Japonia si sa joc. Sunt foarte fericita ca am ajuns in sferturi", a declarat Williams.

In varsta de 33 de ani, jucatoarea americana, acum pe locul 63 WTA, a trecut in turul precedent de principala favorita de la Tokyo, sportiva din Belarus Victoria Azaraneka, locul 2 WTA.

Pentru un loc in semifinale, Williams o va intalni pe canadianca Eugenie Bouchard, care a dispus de a sase favorita, Jelena Jankovici.