Halep, despre accidentarea care a chinuit-o tot sezonul: "Acum nu mai resimt dureri" Ce a spus Simona dupa victoria cu Pennetta

Tenis
Data publicarii: Duminica 25 Octombrie 2015, 14:01
Data actualizarii: Duminica 25 Octombrie 2015, 14:04

Halep se mai afla in grupa cu rusoaica Maria sarapova si cu poloneza Agnieszka Radwanska.

Simona Halep a declarat ca a jucat cel mai bun tenis al sau in primul set al meciului cu italianca Flavia Pennetta, castigat cu 6-0, 6-3, duminica, la Turneul Campioanelor de la Singapore.

"Am inceput meciul foarte bine. Am jucat cel mai bun tenis al meci in primul set, rapid, inteligent si agresiv. M-am bucur de acest meci si ca am revenit la Singapore", a spus romanca imediat dupa meci.

''Meciul a devenit dificil, apoi. Fiecare meci de aici e ca o finala de Mare slem - am jucat semifinale cu Flavia la US Open. stiam ca va juca mai bine in setul al doilea si a fost mult mai dificil'', a adaugat Simona, citata de site-ul WTA.

Halep inca este condusa de Pennetta la meciurile directe, cu 4-2. Simona mai invins-o anul acesta pe italianca, la Miami, in optimi, cu 6-3, 7-5. Pennetta a castigat primul meci, in 2010, in sferturi la Marbella, cu 6-4, 7-6 (4), s-a impus de doua ori in 2013, la Bastad in optimi, cand Halep a abandonat la scorul de 4-6, 7-5, 2-0, si in optimi la US Open, cu 6-2, 7-6 (3), precum si anul acesta, in semifinale la US Open, cu 6-1, 6-3.

Halep a jucat primul sau meci oficial dupa o pauza de doua saptamani, de cand s-a retras din primul tur la Beijing.

"M-am accidentat in China, la tendonul lui Ahile, dar acum ma simt bine. M-am tratat si am avut o pauza inainte de a veni aici si pot juca fara a resimti durere, deci e bine. Sper sa fiu OK in timpul meciurilor, deoarece nu am jucat meciuri oficiale pana acum", a mai spus principala favorita a turneului de la Singapore.

Finalista de anul trecut a mai spus ca editia din acest an e diferita pentru ea, deoarece are experienta din 2015: ''Revenirea de anul acesta e diferita, deoarece am experienta de prima oara. Anul trecut am fost foarte incantata sa fiu aici, deoarece era prima oara si am dat totul la fiecare meci, am incercat sa ma bucur de turneu si sa am incredere in mine. Acum am revenit cu increderea ca pot realiza din nou rezultate bune, dar stiu ca va fi dificil''.

Simona Halep, numarul doi mondial, a jucat finala anul trecut, cu americanca Serena Williams, dupa ce o invinsese categoric in faza grupelor, cu 6-0, 6-2.