Stefanos Tsitsipas Holger Rune Turneul Campionilor Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 15 Noiembrie 2023, 20:45
Data actualizarii: Miercuri 15 Noiembrie 2023, 20:47

Când premiile financiare sunt prea generoase, Turneul Campionilor poate înregistra momente care nu fac cinste spectatorilor.

Stefanos Tsitsipas nu s-a prezentat mulțumitor în ediția 2023 a Turneului Campionilor

Tenismenul grec în vârstă de 25 de ani (6 ATP) a pierdut cu 6-4, 6-4 meciul disputat împotriva italianului Jannik Sinner, după care a revenit, 48 de ore mai târziu, pentru a juca doar trei game-uri în duelul cu Holger Rune.

Tsitsipas a primit $244,125 pentru cele două meciuri jucate la Torino

Accidentat la spate, finalistul Australian Open s-a retras din meci la scorul de 2-1 la game-uri pentru jucătorul danez.

Pentru a compensa momentul nefericit, organizatorii au chemat rezervele Hubert Hurkacz și Taylor Fritz pentru a juca un meci amical, imediat după încheierea abruptă a partidei programate între Rune și Tsitsipas.

Participarea la două meciuri în Turneul Campionilor de la Torino este răsplătită în acest an cu suma de $244,125.

Rune: „Nu putem comenta despre ce ar fi trebuit să facă Tsitsipas.”

„Îmi cer scuze fanilor și publicului care a venit la meci. Sunt distrus pentru că nu am putut să termin partida și e păcat de asemenea că nu am cedat locul altcuiva. Doctorii mi-au spus că pot juca și mi-au dat undă verde, dar din păcate m-am simțit groaznic pe teren și mă omoară să știu că nu pot termina turneul,” a declarat Tsitsipas, după meci, conform Ziare.

„Nu suntem în corpul lui Stefanos. Deci nu putem comenta ce ar fi trebuit să facă. Suntem aici pentru a lupta și a câștiga. Nimeni de aici din top 8 nu este un tip care renunță și vom încerca până la capăt. Dacă am gândi doar rațional, nu am fi unde suntem astăzi,” l-a apărat Holger Rune pe adversarul său, Stefanos Tsitsipas.

În ultima etapă a fazei grupelor, Novak Djokovic îl va înfrunta pe Hubert Hurkacz, rezerva care îl înlocuiește pe Stefanos Tsitsipas, între timp retras din turneu.

Ce înseamnă să fii campion? Horia Tecău dezvăluie cum „a pătruns” în mintea lui Roger Federer atunci când l-a bătut