Ashleigh Barty a spulberat-o pe eleva lui Darren Cahill, Anisimova: un fan a cerut-o în căsătorie în timpul meciului

Ashleigh Barty Australian Open Amanda Anisimova Australian Open 2022 Darren Cahill Tenis
Data publicarii: Duminica 23 Ianuarie 2022, 12:01
Data actualizarii: Duminica 23 Ianuarie 2022, 12:07

Ashleigh Barty vs. Simona Halep ar putea fi ultimul act al ediției 2022 a Openului Australian.

Ashleigh Barty (25 de ani, 1 WTA) a rezistat replicii Amandei Anisimova în optimile de finală ale Openului Australian, învingând-o pe sportiva din SUA (20 de ani, 60 WTA) în minim de seturi, scor 6-4, 6-3.

După ce a salvat mingi de meci pentru a elimina câștigătoarea en-titre a turneului de la Melbourne, Naomi Osaka, eleva lui Darren Cahill s-a înclinat în fața liderului mondail după numai 74 de minute de joc.

Favorita gazdelor a ridicat în picioare publicul prezent în Arena Rod Laver, care a savurat deopotrivă rezultatul și jocul impresionant din punct de vedere tehnic al campioanei en-titre de la Wimbledon, Barty lovind 23 de winnere.

Ashleigh Barty și-a egalat performanța atinsă în ediția 2021 a Openului Australian

Amanda Anisimova și-a egalat cea mai bună performanță atinsă la Melbourne, americanca jucând în optimi și în ediția din 2019. Cele trei succese bifate în acest an însă o urcă pe Anisimova 19 poziții în ierarhia WTA LIVE, până pe locul 41 mondial.

În timpul partidei, un fan s-a evidențiat printr-o pancartă pe care îi lansa australiencei Ashleigh Barty invitația de a se căsători cu el. „Mărită-te cu mine, Barty!”, a scris suporterul, camerele de filmat surprinzându-i intenția.

Un fan i-a lansat liderului WTA invitația de a se mărita

În Arena Rod Laver a fost prezent și un cățel, care a asistat cuminte la desfășurarea partidei, alături de stăpâna sa. Ashleigh Barty s-a amuzat de prezența acestuia, când l-a remarcat pe marele ecran, Barty însăși fiind mare iubitoare de câini.

Ashleigh Barty s-a oprit în sferturile ediției precedente a Openului Australian, după un meci pierdut în trei seturi în fața Karolinei Muchova. În acest an, Barty se va duela cu Jessica Pegula în faza ultimelor opt jucătoare.