Ashleigh Barty, killer-ul cu sânge rece! A umilit-o pe Victoria Azarenka la Cincinnati: cel mai dur eșec după 14 ani

Ashleigh Barty Tenis WTA Cincinnati Victoria Azarenka Tenis Ashleigh Barty, killer-ul cu sânge rece! A umilit-o pe Victoria Azarenka la Cincinnati: cel mai dur eșec după 14 ani
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 20 August 2021, 09:29
Data actualizarii: Vineri 20 August 2021, 09:35

Victoria Azarenka a fost complet anihilată de Ashleigh Barty în optimile turneului de la Cincinnati, scor 6-0, 6-2.

Lider mondial de doi ani, Ashleigh Barty continuă pe linia excelenței și face victime faimoase din ce în ce mai frecvent. Jucătoarea din Australia a demontat-o pe Victoria Azarenka în optimile de finală ale competiției WTA 1000 de la Cincinnati, scor 6-0, 6-2, în doar 70 de minute de joc.

Barty a servit 6 ași, a înregistrat 25 de winnere, a câștigat 87% din punctele jucate cu prima servă și a câștigat 10 game-uri fără ca Azarenka să își apropie vreunul în acest timp. Înainte de meci, bookmakerii anticipau o partidă echilibrată între cele două, cotând-o pe Ashleigh Barty cu 1,74 la victorie, în vreme ce Victoria Azarenka avea o cotă de 2,08 la calificare.

Cea mai dură înfrângere pentru Victoria Azarenka din 2007 încoace

Au trecut 14 ani de când Victoria Azarenka nu a mai încheiat vreo partidă în care să câștige doar două game-uri. Se întâmpla în primul tur la Roland Garros 2007, când jucătoarea bielorusă ceda scor 6-1, 6-1 în fața lui Karin Knapp.

În sferturi, Ashleigh Barty o va înfrunta pe campioana Roland Garros din acest an, cehoaica Barbora Krejcikova. Învingătoarea va juca în semifinale cu jucătoarea mai bună a duelului Angelique Kerber vs. Petra Kvitova. În jumătatea inferioară a tabloului, semifinala va fi jucată între Belinda Bencic / Jil Teichmann și Karolina Pliskova / Paula Badosa.