Darren Cahill, angajat de o puștoaică: fostul antrenor al Simonei Halep o antrenează pe killera româncelor din WTA

Data publicarii: Sambata 08 Ianuarie 2022, 08:00
Data actualizarii: Sambata 08 Ianuarie 2022, 08:06

Promisiunea noii generații a tenisului american feminin, Amanda Anisimova va fi antrenată de Darren Cahill.

Amanda Anisimova (20 de ani, 78 WTA) l-a angajat pe Darren Cahill în cursul acestei săptămâni. Fostul tehnician al Simonei Halep se află în perioada de probă, care deocamdată decurge grozav în favoarea sportivei din SUA.

După victorii consecutive în fața Soranei Cîrstea și Irinei Begu, Amanda Anisimova a distrus-o în semifinalele turneului WTA 250 Summer Set 2 pe Daria Kasatkina (26 WTA), scor 6-2, 6-0 și așteaptă în ultimul act învingătoarea meciului dintre Li și Sasnovich.

Darren Cahill, noul antrenor al Amandei Anisimova (20 de ani, 78 WTA)

„Suntem la început, abia am apucat să ne cunoaștem. Vom vedea cum va decurge parteneriatul și sper să devină unul de durată lungă.

Îl respect foarte mult pe Darren și sunt foarte fericită că s-a alăturat echipei mele în această săptămână. M-a ajutat mult și mă bucur că e cu mine aici,” a declarat Amanda Anisimova, notează WTA Insider.

Amanda Anisimova a învins-o pe Simona Halep în sferturile ediției 2019 a turneului de la Roland Garros, scor 6-2, 6-4, când sportiva din România era campioana en-titre a turneului de la Paris. Fosta elevă a lui Darren Cahill și-a luat revanșa în 2020, învingând-o în turul 3, scor 6-0, 6-1.