VICTORIEEEE fantastica! Halep isi apara trofeul, dupa 7-5; 6-7; 6-2 cu Mladenovic la Madrid!

Simona Halep Irina Begu Monica Niculescu Turneul de la Madrid Tenis
Live Blog
Turneul de la Madrid
Data publicarii: Sambata 13 Mai 2017, 20:51
Data actualizarii: Sambata 13 Mai 2017, 22:56

Urmarim si comentam impreuna parcursul romancelor la Turneul de la Madrid pe www.sport.ro si Facebook/Sport.ro

19:57 13 May

Halep, campioana la Madrid!

VICTORIEEEE! Simona isi apara trofeul cucerit anul trecut dupa ce s-a impus cu 6-2 in decisiv!

Halep a pierdut al doilea set cu 6-7, se intra in decisiv la Madrid!

Simona Halep a luat primul set dupa o lupta apriga cu Mladenovic, scor 7-5!

Simona Halep va primi 1.043.680 de euro si 1.000 de puncte WTA, iar Mladenovic 511.740 de euro si 650 de puncte.

Anul trecut, Halep s-a impus la Madrid Open, dupa ce a dispus, cu 6-2, 6-4, de Dominika Cibulkova din Slovacia. in 2014, romanca a fost invinsa in aceeasi faza de Maria sarapova, cu 1-6, 6-2, 6-3.

Anterior, Halep disputase ultima finala la 31 iulie 2016, cand a castigat turneul de la Montreal, dupa 7-6 (2), 6-3, in fata americancei Madison Keys.

In varsta de 25 de ani, Simona Halep a castigat 14 turnee: Montreal (Premier 5), Bucuresti (WTA) Madrid (Premier Mandatory), toate trei in 2016, Shenzhen (WTA), Dubai (Premier 5), Indian Wells (Premier Mandatory), toate trei in 2015, Doha (Premier 5), Bucuresti (WTA), ambele in 2014, Nurnberg (WTA), 's-Hertogenbosch (WTA), Budapesta (WTA), New Haven (Premier), Moscova (Premier) si Sofia (turneul "mic" al campioanelor), toate cele sase in 2013.

Ea a mai jucat opt finale, Toronto, Rogers Cup (ambele de categorie Premier 5), in 2015, WTA Finals - Singapore (Turneul Campioanelor), Roland Garros (Grand Slam), Madrid (Premier Mandatory), toate trei in 2014, Bruxelles (Premier), in 2012 si Fes (WTA), in 2011 si 2010.

Pentru Simona Halep urmeaza participarea la turneul de la Roma.

22:57 12 May
Halep vs Mladenovic!

Simona Halep si-a aflat adversara din finala de sambata de la Madrid. Jucatoarea romanca o va intalni pe
Kristina Mladenovic, de la ora 20:00. Frantuzoaica s-a impus in doua seturi, scor 6-4; 7-6 (7-4) in fata Svetlanei Kuznetsova in a doua semifinala.

19:26 12 May
Perechea Simona Halep/Irina-Camelia Begu a fost eliminata, vineri, in semifinalele probei de dublu de la Madrid Open, turneu organizat de Ion tiriac si dotat cu premii in valoare totala de 5.924.318 dolari.

In semifinale, Simona Halep si Irina Begu au fost invinse de cuplul Timea Babos/Andrea Hlavackova (Ungaria/Cehia), cap de serie 5, scor 6-4, 6-2.

Meciul a durat o ora si cinci minute.

Premiul pentru accederea in semifinalele probei de dublu este de 79.360 de euro si 390 de puncte.

Simona Halep a jucat vineri si la simplu la Madrid, ea ajungand in finala dupa ce a trecut, scor 6-2, 6-3, de sportiva letona Anastasija Sevastova, locul 22 WTA.
Halep nu are preferinte pentru finala de la Madrid. Isi va aflat adversara in aceasta seara, iar finala se va disputa maine seara, de la ora 20:00.

"Ma simt minunat la Madrid. O sa fie o finala grea, dar sunt aici ca sa dau tot ce e mai bun si sa ma bucur de tenis. Mladenovici sau Kuznetova? Nu am nicio preferinta",
a declarat Simona pentru WTA.
15:29 12 May

Halep - Sevastova 6-2; 6-3

Simona Halep s-a calificat in finala de la Madrid, dupa 6-2; 6-3 cu Anastasija Sevastova, cea care a condus cu 3-0 in setul al doilea.

In ultimul act, Halep va evolua cu invingatoarea dintre rusoaica Svetlana Kuznetova, locul 9 WTA si favorita 8, si frantuzoaica Kristina Mladenovic, locul 17 WTA si favorita 14.

Romanca are palmares pozitiv cu Svetlana Kuznetova, 4-3. in ultima partida, Simona Halep s-a impus cu scorul de 3-6, 6-1, 6-1, in sferturile de finala ale turneului de la Montreal, din 2016. Jucatoarea rusa a castigat meciul anterior, disputat in semifinalele turneului de la Sydney din acelasi an, scor 7-6 (5), 4-6, 6-3.

In schimb, Mladenovic are 3-1 in partidele cu Halep. La mijlocul lunii martie, sportiva din Constanta a pierdut, cu 3-6, 3-6, intalnirea din turul al treilea al turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells (SUA). Halep a castigat doar meciul din 2015, din turul secund al turneului de la Cincinnati, cu 7-5, 5-7, 6-4. Mladenovic s-a mai impus in sferturi la Birmingham, in 2014, cu 2-6, 6-0, 7-6 (4), si in turul I la Paris, in 2014, scor 7-6 (1), 6-4.

Castigatoarea Madrid Open va primi 1.043.680 de euro si 1.000 de puncte WTA, iar invinsa din final? 511.740 de euro si 650 de puncte.

Simona Halep ar urma sa evolueze in semifinale si la dublu, al?turi de Irina-Camelia Begu. Romancele vor intalni perechea Timea Babos/Andrea Hlavackova (Ungaria/Cehia), cap de serie 5.

Setul 2
Revenire fantasica pentru Simona Halep! Condusa cu 0-3, jucatoarea din Romania a revenit si s-a impus cu 6-3!
Inceput greu de set pentru Simona, care e condusa cu 3-0.

Setul 1
SET! Simona inchide setul cu doua break-uri! 6-2
BREAK facut de Simona, care conduce cu 4-2.
Inceput echilibrat de set, 2-2.

17:20 11 May

Halep, in semifinale si la simplu, si la dublu!

Helep si Begu au trecut de cuplul Mirza - Shvedova, cap de serie numarul 4, cu 6-3 3-6 10-6.

Simona joaca in semifinale si la simplu, cu Sevastova.

16:49 11 May

Sorana - Mladenovic 4-6 4-6

Setul 2

SET! Mladenovic se impune cu acelasi scor, 4-6
Frantuzoaica face break si acum serveste pentru meci. 4-5.
Inceput de set echilibrat, 2-2.

Setul 1

SET! Mladenovic inchide setul cu breakul facut chiar la start.
Setul continua echilibrat, insa Sorana are de recuperat in break. 2-4
Inceput slab pentru Sorana, care isi pierde serviciul la 0. 0-2

15:20 11 May
Simona Halep, clasata acum pe locul 8 WTA, va reveni pe pozitia a patra in ierarhia jucatoarelor profesioniste, pe care a pierdut-o dupa ce i s-au retras cele 1.000 de puncte aferente succesului de anul trecut de la Madrid, daca rusoaica Svetlana Kuznetova, locul 9 WTA, nu castiga actuala editia a competitiei Premier Mandatory din capitala Spaniei.

14:11 11 May

FINAL DE MECI! Halep 6-1 6-1 Wandeweghe - Simona a avut 3 mingi de break in ultimul game si a reusit sa o castige pe a 2-a!

In semifinale, Simona o va intalni pe castigatoarea duelului Kiki Bertens vs Anastasija Sevastova

14:03 11 May
Meciul continua, Simona incearca sa castige meciul inainte sa inceapa ploaia mai puternic. Acoperisul va fi tras pe arena centrala de la Madrid
13:59 11 May
Meci intrerupt din cauza ploii! Jucatoarele asteapta momentan pe banca pentru a vedea daca meciul se poate relua. Este 30-0 pentru Simona la scorul de 4-1 in setul 2
13:56 11 May
Primul game pentru Vandeweghe in acest set, reusita intampinata cu aplauze de fanii de la Madrid.
13:49 11 May
3-0 pentru Halep in setul 2! Au trecut doar 40 de minute de la startul meciului
13:46 11 May
Simona are o revenire senzationala de la 15-40 si isi castiga serviciul!
13:41 11 May
Simona incepe in forta si setul 2 cu un break!
13:35 11 May
24 de minute! Doar atat a durat primul set, castigat categoric de Simona! Halep a incheiat setul cu un as
13:33 11 May
Simona serveste pentru castigarea primului set dupa ce a reusit al 2-lea break pe serviciul adversarei!
13:25 11 May
Devastatoare! Simona are 4-1 in primul set dupa doar 15 minute!
13:22 11 May
BREAK SIMONA! Halep conduce cu 3-1 in primul set!
13:16 11 May
1-1! Simona isi castiga usor serviciul, Vandeweghe reuseste apoi sa egaleze
13:09 11 May

A inceput meciul Simonei Halep cu Wandeweghe. Simona e prima care serveste.

11:34 11 May
Simona joaca impotriva lui Wandeweghe pe terenul central de la Madrid de la ora 13:00! Mladenovic - Sorana Cirstea se disputa dupa ora 16:00.
20:08 10 May
Sorana joaca in sferturi cu castigatoarea dintre Mladenovic si Dodin.
19:51 10 May
Simona Halep - Coco Vandeweghe in sferturi la Madrid!
18:21 10 May

Sorana - Doi 7-5 3-6 6-1

Setul 3

SET! Sorana se impune cu 6-1 in decisiv.
Fantastic, Sorana o distruge pe Doi. Conduce cu 5-0
Sorana incepe bine setul 3 si conduce cu 2-0.

Setul 2

SET! Japoneza egaleaza la seturi, 6-3.
Echilibru perfect pana acum in startul setului, 2-2.

Setul 3

MECI! Simona se impune cu 6-4 in setul decisiv!
Simona conduce cu 5-4 si serveste pentru meci!
Simona reuseste sa se departajeze la mijlocul setului, 4-2.

Setul este echilibrat iar Simona serveste pentru set. 5-4
Simona incepe bine meciul si face break, conduce 2-0.

16:53 10 May

Irina Begu, eliminata in optimi: Begu - Bertens 1-6 5-7

Setul 2: Meci pierdut in doar 62 de minute de Irina, dupa un set echilibrat pana la jumatate
Setul 1: Belgianca se impune lejer in primul set, in doar 26 de minute cu 6-1. Inceput slab de partida pentru Irina.

14:06 10 May
Sorana si Irina Begu joaca tot azi, pe terenul 4, incepand cu ora 4.

13:51 10 May
Simona va juca in jurul orei 4 si jumatate cu Stosur, pe terenul 3 de la Madrid.

21:45 09 May
FAZA ZILEI la Madrid - Marius Copil l-a lovit cu mingea in cap, din greseala, pe Manolo Santana, tocmai omul care da numele arenei pe care s-a jucat meciul dintre Copil si Murray :)

Manolo Santana, 78 de ani, fost numar 1 mondial, a cucerit 4 titluri de Grand Slam in cariera, in anii '60.

20:34 09 May
Marius Copil a fost invins de Andy Murray

Marius Copil, beneficiar al unui wild-card si locul 104 ATP, a fost invins, marti, de britanicul Andy Murray, liderul ierarhiei mondiale, in turul doi la Madrid Open.

Murray s-a impus cu scorul de 6-4, 6-3, dupa o ora si 24 de minute.

Pentru performanta de la Madrid Open, Copil va primi 45 de puncte ATP si un cec in valoare de 35.855 de euro.

Marius Copil, in varsta de 26 de ani va intra in premiera in Top 100 ATP, in ierarhia care va fi publicata la inceputul saptamanii viitoare.

Romania are astfel din nou, dupa trei ani, un jucator in Top 100 ATP. Ultimul roman intre primii 100 cei mai buni tensimeni din lume a fost Victor Hanescu.
20:32 09 May
Adversarele romancelor in optimi

Simona Halep - Samantha Stosur (26 WTA)
Irina Begu - Timea Bacsinszky (28)/Kiki Bertens (19)
Sorana Carstea - Misaki Doi (53 WTA)
18:45 09 May
Irina Begu merge si ea in optimi

Irina Begu a invins-o pe S. Larsson in trei seturi, dupa ce a revenit de la 0-1. Begu s-a impus cu 4-6, 7-6, 6-3.
18:33 09 May
Halep si Carstea, in turul 3

Simona Halep s-a calificat in turul 3 al turneului de la Madrid dupa un meci incredibil impotriva italiencei Roberta Vinci, finalista in 2015 la US Open.

Simona Halep a castigat primul set destul de lejer, scor 6-3, insa a avut apoi probleme cu italianca. Vinci s-a impus in setul secund cu 6-2 si a fortat in decisiv pana la 5-3. De acolo, Halep a sunat revenirea si si-a adjudecat in cele din urma meciul la tie-break, scor final 6-3, 2-6, 7-6.

Sorana Carstea a invins-o si ea pe americanca C. Bellis, locul 58 WTA, scor 6-3, 6-2.
15:14 09 May

Meciul Simonei Halep cu Roberta Vinci va incepe dupa terminarea duelului dintre Siegemund si Vandeweghe, castigat de cea de-a 2-a cu 2-6, 6-4, 3-6

14:46 09 May
Turul 2 de la Madrid va continua si astazi dupa multe surprize in ziua precedenta. Doar 4 dintre primele 10 favorite au ramas in competitie! Rand pe rand, Karolina Pliskova, Muguruza, Konta, Keys, Wozniacki au fost eliminate, Irina Begu si Sorana Carstea eliminand 2 dintre favorite: Vesnina si Pavlyuchenkova.

Simona Halep a ramas a 2-a favorita la trofeu dupa Angelique Kerber. Ea o va intalni pe finalista de la US Open din 2015, Roberta Vinci. Sorana Carstea o va intalni pe Cici Bellis, in timp ce Irina Begu joaca cu Johanna Larsson.
22:12 07 May
Sorana Carstea e si ea in turul 2

Sorana Carstea s-a calificat in turul al doilea de la Madrid, dupa ce a invins-o pe rusoaica Pavlyuchenkova in trei seturi, scor 6-1, 3-6, 7-6 (7-5).
19:24 07 May
Simona Halep, in turul 2, dupa 6-1, 6-2 cu Pliskova

Simona Halep a invins-o fara emotii pe Kristina Pliskova (locul 58 WTA), in primul tur de la Madrid. Romanca s-a impus cu scorul de 6-1, 6-2, dupa 58 de minute.
18:59 07 May
Monica Niculescu, invinsa de Caroline Wozniacki

Monica Niculescu, locul 48 WTA, a fost invinsa, duminica, de daneza Caroline Wozniacki, a zecea favorita a competitiei si pozitia 11 in clasamentul mondial, in primul tur la Madrid Open.

Caroline Wozniacki s-a impus, scor 7-5, 6-7 (3), 6-4, dupa trei ore si 27 de minute.

Pentru prezenta in primul tur, Niculescu va primi 15.140 de euro si 10 puncte WTA.
17:17 07 May
Maria Sharapova a invins-o pe Lucic-Baroni si s-a calificat in turul doi

Jucatoarea rusa de tenis Maria Sharapova, beneficiara unui wild card, a acces in turul doi la turneul de la Madrid, dupa ce a trecut de croata Mirjana Lucic-Baroni, locul 20 WTA.

Sharapova s-a impus, scor 4-6, 6-4, 6-0, dupa doua ore si 12 minute de joc.

In turul doi la competitia organizata de Ion Tiriac, Sharapova va juca in compania canadiencei Eugenie Bouchard, locul 60 mondial.
17:15 07 May
Patru romance sunt prezente pe tabloul principal de la Madrid. Dintre acestea, Irina Begu s-a calificat deja in turul al doilea. Halep, Niculescu si Sorana Carstea evolueaza astazi.

Ana Bogdan a fost eliminata in primul tur de americanca Jennifer Brady, locul 76 WTA, dupa un meci incheiat 6-7, 6-7.

Meciurile romancelor la Madrid

Simona Halep (4 WTA) - Kristina Pliskova (locul 58 WTA)
Monica Niculescu (48 WTA) - Caroline Wozniacki (locul 11 WTA)
Sorana Cirstea (64 WTA) - Anastasia Pavliucenkova (locul 16 WTA)

*Begu a invins-o pe Vesnina sambata seara, scor 6-4, 6-4
Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »
300x250
ULTIMELE STIRI
300x250
Ursula von der Leyen avertizează: Putin îşi concentrează atacurile hibride asupra Finlandei, prin trimiterea de migranţi