VIDEO EXCLUSIV Alex Bourceanu spune ce gândește: „Vreau să câștige FCSB. Problema e asta”

FCSB Alex Bourceanu superfanii Superliga SuperFanii Alexandru Bourceanu
Data publicarii: Miercuri 10 Mai 2023, 17:45
Data actualizarii: Miercuri 10 Mai 2023, 18:36

FCSB se află în acest moment pe locul doi în play-off-ul Superligii.

Vicecampioana României se situează pe a doua poziție cu 43 de puncte, la trei lungimi în spatele liderului Farul Constanța și la patru în spatele campioanei en-titre, CFR Cluj, care completează podiumul cu 39 de puncte.

Alex Bourceanu spune ce gândește: „Vreau să câștige FCSB. Problema e asta”

Alex Bourceanu a fost invitat în cadrul emisiunii „SuperFanii”. Cu doi moderatori permanenți prezenți, Mihai Mironică și Radu Buzăianu, fostul jucător FCSB a evidențiat faptul că și-ar dori să-i vadă pe „roș-albaștri” campioni.

Dar chiar și așa, Alex Bourceanu a fost sincer și a remarcat problema pe care o are FCSB. Retras din activitate în 2019 la Gloria Buzău, fostul închizător a precizat că încurcătura de la vicecampioană s-a produs în momentul în care nu a beneficiat de rotunjire la intrarea play-off.

„Eu vreau să câștige FCSB. Problema ei e că a intrat cu un punct în minus. Cred că FCSB poate juca fără probleme un meci cu tensiune”, a spus Alexandru Bourceanu la emisiunea „SuperFanii”.

Alex Bourceanu își amintește de teribila înfrângere FCSB - Manchester City 0-5: „Complicat, complicat!”

• În sezonul 2016/17, FCSB a jucat în play-off pentru grupele Champions League împotriva celor de la Manchester City (0-5)

În manșa tur, disputată pe Național Arena, „cetățenii”, cu Pep Guardiola pe banca tehnică, nu au avut milă de trupa lui Laurențiu Reghecampf și au înscris de cinci ori.

Atunci, Bourceanu fusese introdus la pauză în locul lui Achim. Fostul jucător a precizat însă că prima parte a meciului a fost greu de privit și că în repriza secundă, într-o notă de ironie, a precizat că fotbaliștii au intrat obligați.

„A fost foarte, foarte complicat. Mai ales modul în care a început meciul. Am privit prima repriză de pe bancă. Două penalty-uri ratate de Aguero, două goluri marcate, două mingi scoase de portar, două șuturi peste poartă. Prima repriză a fost incredibilă. Iar în a doua repriză când am intrat... (n.r. ați putut?) Obligați!

E clar că în momentul în care au o astfel de primă repriză... Calificrea e deja jucată. Sigur, raportând la jucătorii pe care-i aveau și la faptul că Pep Guardiola abia venise la echipă cu o inovație, cu fundașii stânga și dreapta care jucau în centru”, a spus Alex Bourceanu la emisiunea „SuperFanii”.