VIDEO Tamas a fost laudat de presa din Anglia! Newcastle 2-2 West Bromwich!

Data publicarii: Marti 19 Ianuarie 2010, 09:50
Data actualizarii: Marti 19 Ianuarie 2010, 15:51

Fundasul lui West Bromwich Albion, Gabriel Tamas, a fost desemnat, marti, de catre presa britanica, printre cei mai buni jucatori ai meciului cu Newcastle United, scor 2-2.

Vezi ce super gol a incasat Tamas!

Cotidianul Birmingham Mail i-a acordat lui Tamas nota 8 pentru prestatia din meciul cu Newcastle United, aceeasi nota fiind primita si de catre mijlocasul Mulumbu si atacantul Bednar. Cel mai bun jucator al formatiei pregatite de italianul Roberto di Mateo a fost considerat mijlocasul dreapta Dorrans, care a primit nota 9.

"Tamas s-a duelat cu Ameobi, fundasul roman primind si un cartonas galben in minutul 18. Tamas a fost norocos scapand fara avertisment dupa doua tacklinguri facute din spate", a notat Birmingham Mail.

Siteul chroniclelive.co.uk noteaza ca Tamas a avut noroc ca arbitrul Taylor nu a acordat lovitura de pedeapsa in prelungirile partidei dupa ce l-a impiedicat pe mijlocasul Gutierrez sa ajunga la o minge in urma unei lovituri de colt.
Fansonline.net apreciaza ca Tamas si-a aratat calitatile ofensive in finalul primei reprize, cand sutul sau de la aproximativ 35 de metri a fost respins in corner de portarul Harper.

Gabriel Tamas a fost titular in partida pe care WBA a incheiat-o la egalitate, scor 2-2 (1-1), in compania lui Newcasle United, intr-un meci contand pentru etapa a XXVI-a a Ligii a II-a engleze, Championship.

Tamas a primit un cartonas galben in minutul 19 al partidei. Presa din Anglia noteaza ca duelul "de inteligenta si forta" dintre fundasul roman si atacantul nigerian al celor de la Newscasle, Foluwashola Ameobi, s-a soldat pana la urma cu un cartonas galben pentru Tamas. Fostul dinamovist l-a oprit dintr-o actiune periculoasa, in prima repriza, si pe celalalt atacant al echipei Newcasle, Peter Lovenkrands.

Tamas a avut si o ocazie de a marca, in finalul primei reprize, dar portarul Harper a respins peste poarta sutul lui.

Pentru West Bromwich au marcat Olsson (13) si Bednar (46) in timp ce pentru Newscastle au inscris Guthrie (25) si Lovenkrands (54).

West Bromwich ocupa pozitia a treia in clasamentul Championship, cu 46 de puncte acumulate dupa 25 de partide disputate.