AS Roma Bogdan Lobont Napoli Stranieri
Data publicarii: Luni 05 Octombrie 2009, 14:01
Data actualizarii: Luni 05 Octombrie 2009, 14:44

Portarul Bogdan Lobont a debutat la formatia AS Roma, dupa ce a intrat pe teren in minutul 21 al meciului cu Napoli, scor 2-1, din etapa a saptea a campionatului Italiei.

Lobont l-a inlocuit pe Bertagnoli, care s-a accidentat si imediat a primit un gol, prin Lavezzi, in minutul 25. AS Roma a revenit insa prin golurile marcate de capitanul Francesco Totti, in minutele 37 si 63. Totti a ajuns la 184 de goluri in cariera, la fel ca si fostul jucator argentinian Gabriel Batistuta.

"Nu stiu care este cel mai bun portar din lume la ora asta. Sunt multi portari de valoare. Totusi, cred ca acum francezul Sebastien Frey, de la Fiorentina, este cel mai bun portar din lume.

Pana acum, in Romania, cred ca a fost Lobont, dar, la ora actuala, Coman este numarul 1, peste cel poreclit “Pisica”. Dani este peste Bogdan Lobont la toate capitolele, este cel mai sigur portar din Romania, dar si cel mai serios", spune Helmuth Duckadam in Libertatea.

CLICK AICI PENTRU VIDEO

Antrenorul formatiei AS Roma, Claudio Ranieri, a declarat, duminica seara, ca este multumit de evolutia portarului Bogdan Lobont, debutant la formatia italiana, despre care a spus ca nu era incalzit atunci cand a primit golul in meciul cu Napoli, la patru minute dupa ce a intrat in poarta.

"Lobont este un portar foarte bun, suntem multumiti de el, avand in vedere ca titularul e Doni, pacat ca Bertagnoli s-a accidentat, dar romanul a jucat bine. Lobont a intrat neincalzit, nu era inca incalzit cand a primit golul", a mentionat Ranieri, conform presei italiene.

Jurnalistii din Italia l-au notat pe roman cu 5,5, publicatiile sportive mentionand ca in afara faptului ca a fost nesigur la golul lui Lavezzi, Lobont nu a avut prea multe ocazii de a se remarca.

LOBONT: "AM AVUT EMOTII. NU MAI APARASEM DE 6 LUNI"

Portarul echipei AS Roma, Bogdan Lobont, a declarat, pentru site-ul sau oficial, ca ii pare rau pentru golul primit in partida cu Napoli, la meciul sau de debut pentru formatia antrenata de Claudio Ranieri, si considera ca ar fi trebuit sa trateze altfel faza respectiva.

"Trebuie sa recunosc ca am avut emotii. Nu mai aparasem intr-un meci oficial de aproape sase luni. Imi pare rau pentru golul primit, puteam face mai mult la faza respectiva. Le multumesc tuturor ca au fost alaturi de mine. Pentru un jucator conteaza foarte mult sustinerea fanilor in momentele dificile. Cu trecerea timpului am prins incredere si am avut interventii sigure. Ma bucur ca am castigat, aveam nevoie de aceasta victorie", a spus Lobont pentru www.bogdanlobont.ro

Portarul Bogdan Lobont a debutat la formatia AS Roma, dupa ce a intrat pe teren in minutul 21 al meciului cu Napoli, scor 2-1, din etapa a saptea a campionatului Italiei. Lobont l-a inlocuit pe Bertagnoli, care s-a accidentat si imediat a primit un gol, prin Lavezzi, in minutul 25. AS Roma a revenit insa prin golurile marcate de capitanul Francesco Totti, in minutele 37 si 63.

Alte rezultate de duminica, din campionatul Italiei:
Atalanta - AC Milan 1-1
Au marcat: Tiribocchi '21 / Ronaldinnho '83
Bologna - Genoa 1-3
Au marcat: Di Vaio '85 (penalti) / Kharja '11 (penalti), Sculli '35, Zapater '90
Cagliari - Chievo 1-2
Au marcat: Matri '38 / Marcolini '41, '70
AC Fiorentina - Lazio 0-0
La Fiorentina, Adrian Mutu a evoluat pana in minutul 66, in timp ce Stefan Radu a fost integralist la echipa Lazio.
Sampdoria - Parma 1-1
Au marcat: Pazzini '23 / Galloppa '30
Siena - Livorno 0-0
La Siena, Paul Codrea a fost integralist.