VIDEO Valentin Cojocaru, lăudat de britanici după meciul cu Leicester: "Parade excelente! Cum de n-a fost gol aici?"

Valentin Cojocaru Belgia Leicester leuven Stranieri
Data publicarii: Sambata 16 Iulie 2022, 18:27
Data actualizarii: Sambata 16 Iulie 2022, 18:27

Valentin Cojocaru (26 de ani) s-a transferat în această vară la formația belgiană OH Leuven, iar astăzi a înfruntat Leicester, într-o partidă amicală.

Cojocaru, cumpărat de Leuven în schimbul sumei de 400.000 de euro, de la SK-Dnipro-1, a fost titular în amicalul din Belgia contra "surorii mai mari" Leicester, echipă deținută tot de King Power Group. Partida a durat 120 de minute (două reprize de 45 de minute + 30 de minute suplimentare) și s-a încheiat la egalitate, scor 3-3.

Valentin Cojocaru, lăudat de britanici după meciul cu Leicester

Leuven a început mult mai bine, iar în minutul 12 conducea deja cu 2-0, după golurile lui Al-Tamari și Nsingi. Dewsbury-Hall (51') și Daka (59') l-au învins pe Cojocaru, iar scorul după 90 de minute era 2-2. Partida s-a încheiat 3-3, Kukharevych (91') și Vardy (101') marcând și ei în ultima parte a jocului.

Deși a încasat două goluri, Cojocaru a avut câteva intervenții bune, care au fost lăudate de publicația Leicester Mercury pe parcursul jocului.

Câteva dintre comentariile publicației britanice referitoare la Valentin Cojocaru:

• "Minutul 10: Maddison pasează scurt din corner pentru Perez, la marginea careului, care are timp să șuteze, însă Cojocaru respinge de la colțul scurt"
  • "Minutul 45: Cum de n-a fost gol aici? Barnes își depășește adversarul și șutează pe jos, dar Cojocaru respinge. Mingea ajunge la Daka, care șutează slab, iar portarul lui Leuven plonjează și scoate de pe linie".
  • "Pauză: Cojocaru a fost forțat la patru-cinci parade excelente în prima repriză"

Cojocaru a fost pe teren timp de 60 de minute, iar primul gol l-a încasat în minutul 51. După o degajare slabă, fostul goalkeeper de la FCSB a fost învins cu un șut de la aproximativ 20 de metri de Dewsbury-Hall.

Al doilea gol al lui Leicester a fost înscris după o lovitură liberă executată rapid de Maddison. Mingea a ajuns la Patson Daka, atacant din Zambia, care l-a învins pe Cojocaru cu o lovitură de cap.

Imediat după golul de 2-2, ambele formații au apelat la numeroase înlocuiri. Cojocaru a fost înlocuit cu belgianul Nordin Jackers și a ratat duelul cu celebrul Jamie Vardy, intrat pe teren chiar la ieșirea românului.

Leuven a încheiat sezonul trecut pe locul 11 în Belgia, iar în prima rundă din noua stagiune va înfrunta Kortrijk, pe 23 iulie.