VIDEO Un fotbalist român a fost martor la cel mai nebun meci din Serie A! Cât s-a terminat după ce în minutul 90 scorul era 1-2

Lecce Fiorentina Patrick Dorgu Rares Burnete Roberto Piccoli Stranieri
Data publicarii: Sambata 03 Februarie 2024, 09:22
Data actualizarii: Sambata 03 Februarie 2024, 09:28

Lecce și Fiorentina au oferit o partidă de poveste în Italia.

US Lecce, cu atacantul Rareş Burnete (20 de ani) rezervă, a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, echipa Fiorentina, într-un meci din etapa a 23-a a campionatului Italiei.

Fiorentina a condus cu 2-1 până în ultimul minut de joc, dar a primit apoi două goluri unul după altul!

Au marcat Remi Oudin ’17, Roberto Piccoli ’90 şi Patrick Dorgu ‘90+2 pentru Lecce, respectiv Rolando Mandragora ’50 şi Lucas Beltran ’68.

În acest sezon, Rareș Burnete are un singur meci jucat în Serie A pentru Lecce, chiar în prima etapă, când a intrat în minutul 83 în victoria 2-1 cu Lazio Roma.

Mutări de trupe cu fotbaliști români la Lecce în mercato

Edmond Lenghel, și el atacant, în vârstă de 16 ani, a semnat cu Lecce în ultima zi de mercato și vine sub formă de împrumut, de la Interstar Sibiu, urmând să evolueze la categoria Under 17.

Lenghel a câștigat cu Interstar Cupa Elitelor U16 anul trecut, marcând un gol în finala 2-0 cu Farul Constanța.

De la Lecce a plecat în schimb, prin transfer definitiv, mijlocașul Cătălin Vulturar, campion și căpitan la Primavera, care a semnat cu Rapid.

”I giallorossi” și-au păstrat însă un procent important, de 40%, în cazul unei plecări din Giulești a internaționalului de tineret.

Derby-ul Inter Milano - Juventus Torino se joacă duminică

Lecce se află momentan pe locul 13 în Serie A, în timp ce Fiorentina ocupă poziția 7 în clasament.

Partidele Empoli – Genoa, Udinese – Monza, Frosinone – AC Milan şi Bologna – Sassuolo vor avea loc sâmbătă.

Meciurile Torino – Salernitana, Napoli – Verona, Atalanta – Lazio şi Inter Milano – Juventus Torino se vor disputa duminică, iar confruntarea AS Roma – Cagliari este programată luni.