Tottenham - Nottingham 3-1. Radu Drăgușin, rezervă neutilizată

Tottenham - Nottingham Premier League radu dragusin Stranieri Radu Drăgușin
Data publicarii: Duminica 07 Aprilie 2024, 21:58
Data actualizarii: Duminica 07 Aprilie 2024, 21:59

Tottenham a învins-o pe Nottingham Forest cu scorul de 3-1 în etapa cu numărul 32 din Premier League.

Astfel, echipa lui Radu Drăgușin urcă pe locul patru în clasamentul din Premier League, cu 60 de puncte.

Tottenham, victorie frumoasă cu Nottingham Forest

Scorul a fost deschis în minutul 15, după ce Murillo a trimis în propria poartă, în încercarea de a respinge un balon din interiorul careului. Totuși, câteva minute mai târziu, Nottingham Forest a restabilit egalitatea prin reușita lui Wood, care l-a învins pe Vicario cu un șut pe jos.

Nottingham a fost aproape să treacă în avantaj, când același Wood a nimerit bara laterală, din apropierea porții.

Tottenham a reușit să înscrie în minutul 53 prin van de Ven, după o combinație frumoasă în careul advers, iar Porro și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 58.

Radu Drăgușin a fost rezervă neutilizată în meciul cu Nottingham Forest.

Tottenham - Nottingham 3-1

Min. 90+7: Final de meci!

Min. 85: Ocazie Tottenham! Son șutează bine la poarta adversă, dar Sels respinge în bară.

Min. 58: Gol Tottenham! Porro înscrie, iar scorul devine 3-1.

Min. 53: Gol Tottenham! Son îi pasează lui van de Ven, care reușește să marcheze.

Min. 35: Ocazie Nottingham! Yates șutează bine de la marginea terenului, Vicario respinge bine, Wood apare bine la respingere și șutează, dar nimerește bara laterală.

Min. 28: Gol Nottingham! Elanga îi pasează în careu lui Wood, acesta șutează pe jos și îl învinge pe Vicario.

Min. 16: Autogol Nottingham! Murillo încearcă să respingă un balon trimis în fața porții, dar trimite în propria poartă.

Min. 1: Începe meciul!

Tottenham: Vicario – Porro, Romero, van de Ven, Udogie – Bissouma, Sarr – Johnson, Maddison, Werner, Son

Rezerve: Austin, Bentancur, Davies, Drăgușin, Royal, Hojbjerg, Kulusevski, Lo Celso, Scarlett

Nottingham: Sels – Williams, Omobamidele, Murillo, Aina – Yates, Danilo – Elanga, Gibbs-White, Hudson-Odoi – Wood

Rezerve: Dominguez, Montiel, Nikhate, Origi, Reyna, Ribeiro, Sangare, Toffolo, Turner

În clasament, Spurs ocupă locul cinci cu 57 de puncte, fiind la trei lungimi în spatele celor de la Aston Villa, dar și cu două meciuri în minus față de ”orășeni”.

Formația dirijată de Ange Postecoglou a înregistrat, în consecință, 17 victorii, șase rezultate de egalitate și șapte înfrângeri după 30 de etape disputate în Premier League.

De cealaltă parte, Nottingham Forest se situează pe locul 17 cu 25 de puncte. Șapte victorii, opt remize și 16 eșecuri a înregistrat gruparea până în clipa de față, după 31 de meciuri.

Radu Drăgușin, la Tottenham Hotspur

Internaționalul român a fost adus de Spurs de la Genoa în perioada de mutări din iarnă pentru 25 de milioane de euro, cinci milioane în bonusuri + cedarea fundașului Djed Spence la clubul din Italia.

Radu Drăgușin a bifat până acum șase apariții în echipamentul londonezilor în Premier League. În două partide a fost titular, după ce Micky van de Van a suferit o accidentare.