VIDEO Start de coșmar pentru Alex Maxim: roșu în minutul 23 contra lui Fenerbahce, după ce l-a ironizat pe arbitru

Alexandru Maxim Fenerbahce Gaziantep Turcia Stranieri
Data publicarii: Duminica 13 August 2023, 22:27
Data actualizarii: Duminica 13 August 2023, 22:26

Alexandru Maxim (33 de ani) a început cum se nu putea mai rău noul sezon din Turcia.

Duminică, în prima etapă din Turcia, Gaziantep, echipa lui Alexandru Maxim, s-a deplasat pe terenul lui Fenerbahce, iar startul de meci a fost groaznic pentru formația românului.

Alexandru Maxim, eliminat după 23 de minute din Fenerbahce - Gaziantep

Fenerbahce a dus rapid scorul la 2-0, după o dublă a lui Edin Dzeko. Atacantul bosniac a marcat în minutul 3, respectiv 18, iar Alexandru Maxim a văzut imediat după două cartonașe galbene și a fost eliminat.

În minutul 20, mijlocașul român a văzut primul cartonaș galben. La doar trei minute distanță, centralul Abdulkadir Bitigen i l-a arătat pe al doilea, după ce Maxim a aplaudat ironic o decizie a arbitrullui.

Alexandru Maxim s-a întors la Gaziantep în această vară, după un împrumut de jumătate de sezon la Beșiktaș. Mijlocașul se află în ultimul an de contract cu actuala echipă.

Pentru Maxim este primul cartonaș roșu din carier, după 395 de meciuri în tricoul unor formații precum VfB Stuttgart, Gaziantep, Mainz, Pandurii, Espanyol B, Beșiktaș sau CF Badalona.