Răzvan Marin, titular în victoria categorică din Serie A! Ce notă a primit românul

Razvan Marin Empoli - Monza Serie A Stranieri Răzvan Marin, FC Empoli / Sursă Foto - Imago Images
Data publicarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 17:58
Data actualizarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 17:58

Empoli - Monza s-a încheiat 3-0.

Cele două echipe s-au întâlnit în etapa #21 din Serie A, pe ”Stadio Carlo Castellani”. La capătul celor 90 de minute, Empoli a înregistrat toate cele trei puncte, în urma unui câștig categoric.

Răzvan Marin, care se află la Empoli sub formă de împrumut din iulie 2022, a fost titular. Antrenorul Davide Nicola l-a înlocuit în cele din urmă în minutul 61 cu Youssef Maleh.

E primul meci după cinci partide în care Răzvan Marin a fost introdus încă din primul minut în primul eșalon al Italiei. Portalul FlashScore l-a punctat pe român cu nota 6.7.

Unicul marcator al meciului a fost Szymon Zurkowski, eroul partidei, care a reușit un hat-trick. Fotbalistul s-a impus pe tabela de marcaj în minutul 13, minutul 38 și minutul 73.

Empoli și Monza, în campionat

După 21 de etape, Empoli se află pe locul 19 cu 16 puncte. În consecință, clubul a înregistrat până acum patru victorii, patru rezultate de egalitate și 13 înfrângeri.

De cealaltă parte, Monza se situează pe locul 11 cu 25 de puncte. Șase victorii, șapte remize și opt eșecuri a înregistrat formația dirijată de Raffaele Palladino în campionat.

Pentru Empoli urmează meciul cu Juventus de sâmbătă, 27 ianuarie, de la ora 16:00, în deplasare, pe ”Allianz Stadium”, în etapa #21 din primul eșalon al Italiei.

De cealaltă parte, Monza va primi vizita celor de la Sassuolo pe stadionul ”Brianteo” duminică după-amiază, 28 ianuarie, de la ora 16:00.