Presa bască l-a descris într-un singur cuvânt pe Ianis Hagi după ultimul meci al lui Alaves

Ianis Hagi alaves Granada Stranieri Ianis Hagi, în meciul Alaves - Granada 3-1 / Foto: Getty Images
Data publicarii: Sambata 25 Noiembrie 2023, 12:29
Data actualizarii: Sambata 25 Noiembrie 2023, 12:30

Ianis Hagi (25 de ani), mijlocașul lui Alaves, a jucat 22 de minute în victoria obținută de formația sa contra Granadei, scor 3-1, în runda #14 din LaLiga.

Lăsat pe banca de rezerve la primul meci după calificarea cu România la EURO 2024, Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 74, când scorul era deja 3-0 după autogolul lui Torrent și golurile marcate de Rebbach și Omorodion. Granada a marcat golul de onoare în minutul 86, după penalty-ul transformat de Uzuni.

Ianis Hagi, "discret" la ultimul meci al lui Alaves

În cele aproximativ 22 de minute pe teren, Ianis Hagi a atins mingea de 15 ori, a expediat un șut pe poartă și a pierdut de cinci ori balonul. Mijlocașul român a fost descris într-un singur cuvânt de jurnaliștii spanioli de la El Correo: "Discret". Decarul bascilor a fost notat cu 6.

Victoria obținută de Alaves este o gură mare de oxigen în clasament. Echipa lui Ianis Hagi a urcat pe locul 12, cu 15 puncte și s-a distanțat cel puțin temporar la opt lungimi de prima poziție retrogradabilă.

Pentru Alaves urmează un meci în campionat cu Mallorca (3 decembrie) și un duel în Cupa Spaniei cu Terrassa (6 decembrie).

• 11 meciuri, două goluri și un assist a strâns Ianis Hagi la Alaves. Cele două reușite au venit în meciul din Cupa Spaniei cu Deportivo Murcia
  • Ianis Hagi este împrumutat de la Rangers până la finalul sezonului. Alaves nu are opțiunea unui transfer definitiv.