Pisa lui Olimpiu Moruțan și Marius Marin, în afara locurilor pentru play-off-ul de promovare în Serie A. Lupta finală se dă în ultima etapă

Pisa Olimpiu Morutan Serie B Stranieri
Data publicarii: Sambata 13 Mai 2023, 17:09
Data actualizarii: Sambata 13 Mai 2023, 17:18

Cu etapă înaintea încheierii sezonului regulat din Serie B, Pisa a coborât pe locul nouă în clasament.

Pisa a încheiat la egalitate, în deplasare cu Brescia, scor 1-1, într-o partidă în care doar Marius Marin a fost titular.

Olimpiu Moruțan a fost introdus pe teren în minutul 67, în timp ce Adrian Rus a fost rezervă. Pisa a reușit să obțină egalarea în minutul 79, atunci când Masucci a marcat din pasa lui Olimpiu Moruțan.

În urma acestui rezultat, Pisa a coborât pe locul nouă în Serie B, cu 47 puncte, la un punct în spatele pozițiilor care ar duce echipa în play-off-ul pentru promovarea în Serie A.

Frosinone și Genoa au obținut calificarea directă, în timp ce următoarele șase formații se vor lupta în play-off pentru al treilea loc.

În ultima etapă, Pisa va juca pe teren propriu cu Spal, pe 19 mai și are nevoie de victorie pentru a putea avea șanse să urce în clasament.

Olimpiu Moruțan e dorit și de la Salernitana

Olimpiu Moruțan (23 de ani) a impresionat cu evoluțiile sale la Pisa și ar putea fi cumpărat definitiv de clubul din Serie B.

Pisa are, însă, concurență. Salernitana, care evoluează în Serie A, este interesată de serviciile fostului mijlocaș de la FCSB și ar vrea să facă o ofertă până la finalul acestui sezon, scriu turcii de la Sporx.

Oferta ar putea fi tentată pentru Olimpiu Moruțan, având în vedere că acesta ar putea evolua în Serie A.