O nouă prestație solidă pentru Radu Drăgușin. Ce notă a primit după evoluția din meciul cu Empoli

radu dragusin Genoa Serie B Stranieri
Data publicarii: Sambata 02 Decembrie 2023, 18:46
Data actualizarii: Sambata 02 Decembrie 2023, 19:10

Genoa și Empoli au fost adversare în etapa a 14-a din Serie A.

Cele două formații au încheiat la egalitate, scor 1-1, golurile fiind marcate de Malinovsky (minutul 37) și de Cancellieri (minutul 67).

În urma acestui rezultat, Genoa se află pe locul 15 în clasament, cu 15 puncte, în timp ce Empoli ocupă poziția a 17-a, cu 11 puncte, însă poate fi depășită.

O nouă evoluție solidă pentru Radu Drăgușin

Fundașul central a fost titular în timp ce George Pușcaș a fost introdus pe teren în minutul 83. De cealaltă parte, Răzvan Marin a fost rezervă neutilizată.

Radu Drăgușin a fost notat cu 6 de către jurnaliștii de la Tuttomercatoweb, prestația sa fiind descrisă: "Atent în zona apărării, a făcut în așa fel încât fizicul său să conteze în jocul aerian și la duelurile individuale".

"Amândoi, DeWinter și Drăgușin au jucat foarte bine", a fost și concluzia tehnicianului de la Genoa.

Florin Manea, despre transferul lui Radu Drăgușin

Impresarul românului spune că Radu Drăgușin nu se gândește să plece de la Genoa în acest moment și este concentrat total la clubul la care a fost integralist în toate meciurile de Serie A din actuala stagiune.

"Multe cluburi m-au contactat pentru a-mi cere informații, dar au fost doar discuții. Vreau să pun stop tuturor acestor zvonuri, nu există nimic concret și oficial. Radu este fericit să fie la Genoa, se simte bine acolo și nu vrea să plece. Este 100% concentrat la Genoa", a spus Florin Manea, citat de Sport Italia.

La Genoa, Radu Drăgușin a strâns 16 meciuri, a marcat un gol și a oferit o pasă decisivă în acest sezon. La naționala României, tânărul stoper a fost titular în toate cele 10 partide din preliminariile EURO 2024, iar în iunie este așteptat să îi reprezinte pe tricolori la turneul final.