Italienii au descris fabulos golul lui Valentin Mihăilă din Parma - Venezia

Parma - Venezia Serie B valentin mihaila Stranieri
Data publicarii: Sambata 03 Februarie 2024, 17:48
Data actualizarii: Sambata 03 Februarie 2024, 17:47

Valentin Mihăilă și-a trecut numele pe tabela de marcaj în Parma - Venezia.

Parma a primit vizita Veneziei pe stadionul ”Ennio Tardini”, în etapa #23 din al doilea eșalon al Italiei. La capătul celor 90 de minute, gazdele s-au impus cu 2-1 și s-au distanțat față de ocupanta locului secund în clasament.

Valentin Mihăilă a deblocat tabela de marcaj în minutul 21, după ce a primit o pasă decisivă de la Hernani. Fotbalistul român și-a trecut în cont, așadar, a treia reușită din acest sezon la Parma.

”Hernani, assist grandios pentru Mihăilă, care aruncă o lovitură grozavă în plasa porții din diagonală”, au scris italienii de la parmalive.com despre reușita românului.

Titular împotriva Veneziei, Valentin Mihăilă a fost scos de pe teren în repriza secundă, mai exact în minutul 83, după ce Fabio Pecchia l-a introdus pe Wylan Cyprien în meci.

Parma rămâne, astfel, lider în Serie B cu 48 de puncte, după 23 de etape disputate, în timp ce Venezia a coborât pe locul trei cu 41 de puncte, la egalitate cu Cremonese, ocupanta poziției secunde.

Curg laudele pentru Man și Mihăilă

"Contribuțiile lui Man și Mihăilă vor cântări foarte mult. Sunt jucători care decid meciuri. Chiar dacă nu reușesc să marcheze, sunt multe situații în care fie pasează decisiv, fie contribuie la fază.

Dacă sunt în cea mai bună formă, reușesc să se descurce excelent. Din punctul meu de vedere, ambii români sunt jucători foarte buni. Îi urmăresc foarte mult pentru că mă regăsesc în ei, și ei joacă tot pe postul de extremă.

Îmi place să îi văd jucând. Mihăilă și Man au un sezon excelent, iar Parma trebuie să se bucure de ei. Sunt jucători de viitor care s-ar putea descurca și în Serie A", a spus Antonio Di Gaudio, fost jucător la Parma, pentru Parma Live.