Ionuț Radu, OUT din lotul lui Auxerre pentru prima dată. Anunțul clubului

Ionut Radu Auxerre Franta Ligue 1 Nantes Stranieri
Data publicarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 18:37
Data actualizarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 18:36

Ionuț Radu (25 de ani), portarul lui Auxerre, nu a fost în lot la meciul cu Nantes, câștigat de echipa sa, astăzi, scor 2-1, în runda cu numărul 31 din Ligue 1.

Auxerre l-a anunțat titular pe Ionuț Radu cu o oră înainte de meci, însă cu doar câteva minute până la primul fluier, antrenorul Christophe Pelissier a fost nevoit să facă o schimbare de ultim moment.

Ionuț Radu s-a accidentat la antrenament

Clubul din Ligue 1 a anunțat că Radu s-a accidentat la încălzire, iar în locul său va fi titularizat Donovan Leon. De asemenea, pe banca de rezerve a fost trecut Vincenzo Cozzella. Pentru moment, nu sunt cunoscute mai multe detalii referitoare la accidentarea lui Ionuț Radu.

Fără portarul român între buturi, Auxerre a reușit să câștige. Jubal (5) și Da Costa (43) au marcat în prima repriză, iar Mostafa Mohamed (55) a redus din handicap pentru Nantes în actul secund.

Auxerre a ajuns la trei victorii consecutive în Ligue 1 și a urcat pe locul 14, cu 32 de puncte, la trei lungimi peste prima poziție retrogradabilă.

Pentru Radu a fost primul meci ratat în poarta lui Auxerre. De la transferul în Ligue 1, românul a apărat în 11 meciuri, a încasat 10 goluri și și-a menținut poarta intactă de cinci ori.