Ionuț Radu, de neclintit la Auxerre! A bifat al doilea meci fără gol primit, iar echipa a urcat desupra locurilor retrogradabile

Ionut Radu Auxerre Ligue 1 Stranieri
Data publicarii: Duminica 09 Aprilie 2023, 18:23
Data actualizarii: Duminica 09 Aprilie 2023, 18:36

Ajaccio și Auxerre, două dintre echipele care luptă pentru evitarea retrogradării, s-au întâlnit în etapa 30 din Ligue 1.

Formația la care evoluează Ionuț Radu s-a impus cu scorul de 3-0, golurile fiind reușite de Toure (minutul 3), Da Costa (minutul 6) și Alphonse (autogol - minutul 46).

Pe parcursul meciului, portarul român a avut mai multe parade și o prestație solidă, în urma căreia a fost notat cu 7.3, a doua cea mai mare notă din echipă după Gaetan Perrin. Este al doilea meci consecutiv în care portarul român nu primește gol.

În urma acestui rezultat, Auxerre a urcat deasupra locurilor retrogradabile cu 29 puncte, la trei puncte distanță de prima poziție care duce în Ligue 2.

Ionuț Radu, sub contract cu Auxerre până la vară

Unsprezece meciuri a disputat portarul Ionuț Radu în tricoul lui Auxerre, în acest sezon, reușind să încheie cinci jocuri fără să primescă gol.

Potrivit transfermarkt.com, portarul român de 25 de ani are o cotă de piață de 3.5 milioane de euro.

Ionuț Radu se află sub contract cu Inter Milano și mai are contract cu gruparea din Italia până în iunie 2024. Românul este împrumutat la Auxerre până în vara anului 2023, fără opțiune de cupărare definitivă.

„Îşi demonstrează valoarea, are parte de toată încrederea clubului. Are un sezon bun, a făcut o alegere bună când s-a ivit oportunitatea de la Auxerre. Va reveni la Inter în vară, apoi vedem”, a declarat impresarul fotbalistului, Oscar Damiani, pentru ”Tutto Mercato Web”, potrivit interlive.it.