VIDEO Internaționalul român de juniori de la FC Barcelona a debutat pentru Republica Moldova și este golgheterul echipei catalane!

Leo Saca Echipa Nationala fc barcelona nationala moldovei Stefan Stoica Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Luni 23 Octombrie 2023, 12:20
Data actualizarii: Luni 23 Octombrie 2023, 12:20

Leo Saca, om de bază la juniorii Barcelonei, a fost convocat la naționala Under 21 de peste Prut de selecționerul român al Moldovei, Ștefan Stoica.

Leonard ”Leo” Saca (16 ani), internațional român de juniori la categoria Under 15 legitimat la FC Barcelona, a fost convocat în premieră în această lună de selecționerul Ștefan Stoica la naționala Under 21 a Moldovei, pentru care a și debutat în preliminariile Campionatului European, în 0-4 cu Suedia.

După ce a jucat ultimele zece minute în deplasarea din Suedia, Leo Saca a rămas pe banca de rezerve în Moldova - Macedonia de Nord 2-1 din aceleași preliminarii CE U-21.

Revenit la echipa de club, tânărul fotbalist, care poate evolua pe posturile de fundaș central, fundaș stânga și mijlocaș central, a semnat o ”dublă” în ultima etapă din campionatul Juvenil B, FE Grama - FC Barcelona 0-4, partidă disputată duminică.

Saca a marcat primele două goluri ale Barcelonei, în minutele 44 (cu o lovitură de cap din careu, după un corner) și 47 (din penalty), și este în acest moment golgheterul echipei, cu 4 goluri înscrise în 5 meciuri.

Leo Saca, de la naționala României la naționala Moldovei

”Sunt foarte fericit. E o experiență frumoasă să joci pentru națională, am simțit-o în partida cu Suedia.

Colegii m-au primit cu brațele deschise, în pofida diferenței de vârstă. Sunt ca acasă.

Sper să fiu convocat și în partida cu Gibraltar și să marchez pentru Moldova”, a declarat pentru FMF Leo Saca după debutul pentru naționala de peste Prut.

El a fost convocat ultima dată de FRF în august 2022, când însă nu a jucat la naționala Under 16 a României în ”dubla” amicală cu Bulgaria (4-0 și 2-0), conform informațiilor existente pe site-ul FRF, unde nu se precizează motivul absenței fotbalistului.

În aprilie 2022, Saca fusese convocat la naționala Under 15 a României pentru ”Torneo delle Nazioni”, unde a evoluat titular pe postul de fundaș central în toate cele patru meciuri: cu Cehia (1-2, integralist), Mexic (2-2, schimbat în minutul 51), Norvegia (0-2, schimbat în minutul 67) și Anglia (3-1, integralist).

Info: Federația Moldovenească de Fotbal, FRF