FOTO ȘI VIDEO Daniel Boloca, jucător de top în Serie A! Mijlocașul lui Sassuolo impresionează pe toate planurile

Daniel Boloca Echipa Nationala nationala Italiei Sassuolo Serie A Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Miercuri 07 Februarie 2024, 12:50
Data actualizarii: Miercuri 07 Februarie 2024, 13:21

Fotbalistul cu 6 minute la naționala României se află acum pe lista selecționerului italian Luciano Spalletti.

Mijlocașul central româno-italian Daniel Boloca a început excelent anul 2024 la Sasssuolo (”Il migliore, fondamentale” pentru Gazzetta dello Sport) și acum se află în topul ”maratoniștilor” din Serie A.

Revenit cu o mască de protecție după accidentarea gravă la maxilar din luna decembrie (vezi galeria foto), mască la care a renunțat recent, mijlocașul de 25 de ani se numără printre fotbaliștii din campionatul italian care acoperă cea mai mare distanță în timpul meciurilor.

Topul ”maratoniștilor” din Serie A

1 - Lewis Ferguson (Bologna): 12,3 km

2 - Ylber Ramadani (Lecce): 12,1 km

3 - Bryan Cristante (AS Roma): 11,7 km

4 - Morten Frendrup (Genoa): 11,6 km

5-7 - Matteo Pessina (Monza), Daniel Boloca (Sassuolo), Marten de Roon (Atalanta): 11,5 km

8 - Remo Freuler (Bologna): 11,4 km

* Media de kilometri alergați pe meci în acest sezon din Serie A, conform Tuttomercatoweb

Daniel Boloca, de la naționala României la naționala Italiei

În acest sezon, Boloca are la Sassuolo 19 meciuri (18 ca titular) și un gol în Serie A, plus două partide și un gol marcat în Coppa Italia.

Internaționalul român, care a fost însă folosit doar 6 minute în cele 4 partide pentru care a fost chemat de Edward Iordănescu în 2022, se află de un an pe lista selecționerilor Italiei.

Fostul selecționer Roberto Mancini l-a și convocat la un stagiu de pregătire și un meci-test, iar actualul, Luciano Spalletti, îl are și el în vedere, conform presei din Peninsulă.