Ghinion pentru Bogdan Racovițan! Abia transferat în Polonia, fundașul lăudat de Rădoi s-a accidentat

bogdan racovitan accidentare bogdan racovitan Deian Sorescu Polonia rakow Stranieri
Data publicarii: Duminica 20 Februarie 2022, 17:07
Data actualizarii: Duminica 20 Februarie 2022, 17:08

Bogdan Racovițan, fundașul lui Rakow Czestochowa, a suferit o accidentare în timpul meciul cu Gornik Zabrze, contând pentru etapa cu numărul 22 din campionatul Poloniei.

Transferat de la FC Botoșani la finalul lunii ianuarie, Racovițan s-a impus rapid în echipa lui Rakow, fiind titular în ultimele două partide. Partida de astăzi, contra lui Gornik Zabrze, a început cum nu se putea mai rău pentru fundașul român.

Bogdan Racovițan s-a accidentat

Gornik a deschis scorul după doar patru minute, prin Krawczyk, iar Racovițan a acuzat imediat o accidentare și a fost înlocuit după șase minute.

"În minutul 6, Bogdan Racovițan a părăsit terenul accidentat. Bogdi, suntem alături de tine", a transmis Rakow, pe rețelele sociale.

La pauză, scorul era egal, 1-1, după ce Ivi Lopez a reușite egalarea în prelungiri.

Dacă Racovițan a fost titularizat astăzi, Deian Sorescu, celălalt român de la Rakow, a început partida ca rezervă. Fostul dinamovist a prins doar 16 minute pe teren de când este în Polonia.

Rakow luptă pentru titlu în acest sezon. Cu o victorie, echipa celor doi români ar urca la două puncte în spatele liderului Pogon Szczecin.

Mirel Rădoi: "Ghiță și Racovițan, cei mai buni din Liga 1 în 2021"

În decembrie, fostul selecționer al României a vorbit despre cei mai buni fotbaliști din 2021.

Ghiță este om de bază în defensiva echipei lui Gică Hagi de mai multe sezoane, iar în această toamnă a debutat și la echipa națională de seniori a României.

De partea cealaltă, Bogdan Racovițan este un tânăr fundaș care a luat contact cu fotbalul românesc abia în luna februarie a acestui an, când a fost transferat de la Dijon, Franța fiind țara în care s-a născut și a crescut. Fostul stoper al lui FC Botoșani a devenit titular abia din acest sezon, când a acumulat 23 de meciuri și un gol pentru formația pregătită de Marius Croitoru.

"Poate e o surpriză ce vă spun eu acum, dar, din punctul meu de vedere, aș alege între Ghiță și Racovițan, adică fundași centrali", a spus Rădoi, la Telekom Sport.