VIDEO Florin Tănase a comis-o în fața lui Mahrez, dar echipa românilor a obținut o victorie uriașă în Arabia Saudită!

florin tanase Al Ahli Al Akhdoud andrei burca Riyad Mahrez Stranieri
Data publicarii: Vineri 16 Februarie 2024, 21:54
Data actualizarii: Vineri 16 Februarie 2024, 21:54

Al Akhdoud, echipa la care joacă Florin Tănase și Andrei Burcă, a obținut o victorie mare în campionatul Arabiei Saudite, 3-2 contra lui Al Ahli.

Cu Burcă și Tănase titulari, Al Akhdoud a condus de două ori în prima repriză, după golurile lui Collado (25') și Al Mansour (53'), însă în ambele ocazii a fost egalată înainte de pauză în urmă autogolului semnat de Kvirkvelia (32') și a golului înscris de Roberto Firmino din penalty (45+3').

Al Akhdoud, echipa lui Florin Tănase și Andrei Burcă, a învins Al Ahli

Penalty-ul dictat pentru Al Ahli a venit după o neglijență a lui Florin Tănase. Internaționalul român l-a șters în careul advers pe Riyad Mahrez, fostul jucător de la Leicester și Manchester City, iar centralul a dictat penalty-ul transformat de Firmino, ex-Liverpool.

Al Akhdoud a continuat surpriza în actul secund. Tawamba a marcat pentru 3-2 în minutul 59, iar echipa lui Burcă și Tănase a obținut o victorie mare contra ocupantei locului 3 din Arabia Saudită.

Grație victoriei de azi, Al Akhdoud s-a îndepărtat de zona retrogradabilă și a urcat pe locul 11, cu 23 de puncte.

• La Al Ahli, pe lângă Riyad Mahrez și Roberto Firmino, au mai fost titulari foști jucători importanți din Europa, precum Allan Saint-Maximin, Gabri Veiga sau Roger Ibanez.
  • Florin Tănase a jucat până în minutul 80, în timp ce Andrei Burcă a fost integralist.