VIDEO Florin Niță, cel mai bun om al lui Gaziantep în meciul cu Galatasaray. Paradele portarului român și nota primită

florin nita Galatasaray Gaziantep Marius Sumudica Stranieri
Data publicarii: Marti 30 Ianuarie 2024, 11:45
Data actualizarii: Marti 30 Ianuarie 2024, 12:08

Echipa lui Marius Șumudică a fost învinsă luni seara de Galatasaray (1-2) și e pe locul 15 în campionatul Turciei.

Gaziantep a pierdut luni seară, la Istanbul, scor 1-2 cu Galatasaray, la finele unui meci din SuperLig în care echipa lui Marius Șumudică a dat o replică excelentă, în fața a peste 40.000 de spectatori.

Gaziantep a deschis scorul prin Kizildag, în minutul 30, iar Galatasaray a revenit prin Zaha, în minutul 72 şi Yilmaz, în minutul 89. Cel mai bun om al echipei lui Marius Șumudică, Cristi Petre, Florin Tene și Gabi Mărgărit a fost portarul Florin Niță, care a avut mai multe intervenții providențiale în fața asaltului declanșat de gruparea Cim Bom (VEZI VIDEO).

Florin Niță, cel mai bun om al lui Gaziantep în meciul cu Galatasaray

"Cel mai bun meci făcut de Florin Niță în campionatul Turciei. Bașkanul lui Gaziantep l-a felicitat după meci, a fost apreciat de toată lumea și a rezistat asaltului inițiat non-stop de Galatasaray. În cele din urmă, românul s-a recunoscut învins de două ori pe final", a notat presa turcă.

În minutul 80, Niță (19 selecții în națională) a fost protagonistului unei intervenții de zile mari. Halil Dervișoglu a reluat spre poartă și, dintr-o poziție extrem de grea, Niță s-a întins și a respins (VEZI VIDEO).

Conform sofascore, Florin Niță a primit cea mai mare notă dintre românii prezenți în formația lui Șumudică, 6,9. Maxim și Sorescu au primit 6,5, în timp ce Denis Drăguș a primit nota 6,2.

Gaziantep, în zona 'fierbinte' a clasamentului din SuperLig

Gaziantep avea nevoie de un rezultat pozitiv pentru a ieși, cel puțin temporar, din zona retrogradabilă din Superliga Turciei. Echipa lui Marius Șumudică rămâne pe locul 15, primul retrogradabil, cu 23 de puncte după 23 de etape, la egalitate cu Pendikspor.

În următoarea etapă, Marius Șumudică se va duela cu una dintre fostele sale echipe din Turcia, Kayserispor, iar Galatasaray se va deplasa pe terenul celor de la Samsunspor.

Florin NIță, despre Gaziantep

Într-un interviu recent pentru Sport.ro, Florin Niță a vorbit despre mai multe subiecte din cariera sa, dar și despre obiectivul pe care îl are cu Gaziantep.

"Obiectivul e să rămânem în prima ligă, sper să ne clasăm cât mai bine ca să putem evita neplăcerea de a merge în liga secundă. Toți oamenii din conducere vin la fiecare partidă, chiar dacă este în deplasare sau jucăm pe teren propriu, ne felicită după fiecare meci, avem o relație foarte bună cu toți, sunt niște oameni primitori, cu inimă mare.

Le mulțumesc foarte mult, în special bașcanului pentru că este un om care iubește atât de mult fotbalul și m-a primit atât de frumos! Îi mulțumesc că a avut și are încredere în mine și în românii aduși la echipă", a spus Niță, în interviul pentru Sport.ro.