Englezii anunță meciul în care Radu Drăgușin îl poate impresiona pe Postecoglou: "E șansa lui!"

radu dragusin Ange Postecoglou Tottenham Stranieri
Data publicarii: Sambata 24 Februarie 2024, 19:17
Data actualizarii: Sambata 24 Februarie 2024, 19:17
Radu Drăgușin (22 de ani) a jucat până acum în trei meciuri ale lui Tottenham, însă niciodată mai mult de 10 minute.

După transferul de la Genoa pentru 25+5 milioane de euro, Drăgușin a fost folosit în meciurile din Premier League cu Manchester United (2-2), Brentford (3-2) și Everton (2-2), când a fost introdus pe final. Ulterior, șesarul lui Spurs a fost rezervă neutilizată la partidele cu Brighton (2-1) și Wolves (1-2), Ange Postecoglou preferând să mizeze pe cuplul de fundași centrali format din Cristian Romero și Micky van de Ven.

Meci intern la Tottenham. Englezii scriu despre șansa lui Radu Drăgușin de a-l impresiona pe Postecoglou

În acest weekend, Tottenham nu joacă niciun meci oficial, având în vedere că partida cu Chelsea, programată vineri, a fost amânată ca urmare a participării adversarei în finala Cupei Ligii Angliei, duminică.

Football London scrie că Ange Postecoglou a hotărât să organizeze un meci-școală între componenții lotului pentru a-și păstra jucătorii conectați. Antrenorul lui Tottenham a preferat varianta acestui tip de partidă la baza de pregătire a lui Spurs în locul unui amical cu o altă echipă din Anglia.

Lotul lui Tottenham ar urma să fie împărțit în două, iar cele două echipe se vor înfrunta într-un meci de 90 de minute. "Nu este pentru prima dată când Postecoglou alege un astfel de joc, la fel a făcut și în presezon după ce un amical cu Leicester din Bangkok a fost anulat", scriu englezii.

Publicația londonză scrie și despre ocazia pe care o va avea Radu Drăgușin la acest joc.

"Jocul este tratat în mare parte ca un meci obișnuit. Toți jucătorii poartă jambiere și apărători, spre deosebire de jocurile obișnuite de la antrenamente, când atmosera este una destul de relaxată. (...)

Afectat de accidentările lui Destiny Udogie sau Pedro Porro, Postecoglou tot are suficienți jucători pentru a împărți lotul în două și chiar de a da șansa unor tineri talentați să joace. Un astfel de meci intern îi va oferi șansa lui Radu Drăgușin să îi arate antrenorului că luptă pentru un post de titular, după ce până acum a avut doar câteva minute intrând de pe bancă", a mai scris Football London.

Următorul meci oficial al lui Tottenham va fi contra lui Crystal Palace, pe teren propriu, sâmbătă, 2 martie, de la ora 17:00.