Denis Drăguș, gol în derby-ul cu Anderlecht! Finalizare superbă pentru român

Stranieri
Data publicarii: Duminica 16 Ianuarie 2022, 21:42
Data actualizarii: Duminica 16 Ianuarie 2022, 21:48

Denis Drăguș (22 de ani) a marcat pentru Standard Liege în derby-ul cu Anderlecht, contând pentru etapa a 22-a din Belgia, scor 1-1.

Anderlecht a deschis scorul în minutul 32, prin Verschaeren, iar Denis Drăguș a fost introdus în minutul 56, după o perioadă de aproape două luni în care a lipit din cauza unor probleme medicale.

Denis Drăguș, gol în Anderlecht - Standard Liege 1-1

Fotbalistul crescut la Academia Hagi a marcat în minutul 86, când a profitat de o pasă greșită trimisă de un jucător al lui Anderlecht, a ajuns la minge înaintea portarului advers și a finalizat superb, din afara careului, poziție laterală.

S-a încheiat 1-1, iar Standard Liege obține un punct prețios. Echipa lui Drăguș traversează un sezon slab și ocupă locul 14, cu 24 de puncte, la cinci lungimi peste poziția care duce la baraj. De partea cealaltă, Anderlecht e pe 4, cu 39 de puncte, în timp ce lider este Royale Union SG.

Pentru Drăguș este al treilea gol reușit la Standard Liege în cele 16 meciuri disputate în acest sezon. Internaționalul român are în cont și două pase decisive.

Standard l-a cumpărat pe Drăguș în august 2019, de la FC Viitorul, pentru 1,8 milioane de euro. După un sezon, belgienii l-au împrumutat în Serie A, la Crotone, însă atacantul a avut foarte puține realizări și s-a întors la Standard.