Deian Sorescu, notat cu 2,5 după ultimul meci la Rakow! Avertismentul primit în Polonia

Deian Sorescu Legia Varsovia rakow Supercupa Poloniei Stranieri
Data publicarii: Duminica 16 Iulie 2023, 16:15
Data actualizarii: Duminica 16 Iulie 2023, 16:14

Rakow, echipa românilor Deian Sorescu și Bogdan Racovițan, a pierdut Supercupa Poloniei contra celor de la Legia Varșovia, scor 0-0 (5-6 d.l.d.).

Sorescu și Racovițan au fost titulari. Primul a jucat până în minutul 76, iar al doilea a fost integralist. Partida s-a decis la loviturile de departajare, unde Rakow a ratat prin Cebula și Silva.

Deian Sorescu, criticat după ultimul meci la Rakow

Revenit după împrumutul la FCSB, Sorescu a fost folosit o repriză și în Champions League, contra celor de la Flora Tallinn (1-0), dar și în Supercupa Poloniei. Totuși, prestația sa din ultimul joc a fost criticată de presa din Polonia.

Deian Sorescu a fost notat cu 2,5 de publicația poloneză PilkaNozna: "Românul nu a arătat nimic special astăzi. Dacă vrea să mai primească vreo șansă trebuie să arate mult mai bine", a scris sursa citată.

În schimb, Bogdan Racovițan a primit nota 3, cea mai mare din tabăra lui Rakow, la egalitate cu alți coechipieri: "Un meci solid pentru fundașul campioanei Poloniei. Racovițan a fost un punct sigur din defensiva lui Rakow".

• În sistemul de notare din Polonia, 5 este cea mai mare notă. Niciun jucător de la Rakow sau Legia nu a trecut de 3.

Pentru Rakow urmează returul din Estonia cu Flora Tallinn, contând pentru turul 1 preliminar UCL. În cazul în care va obține calificare, formația poloneză se va duela în turul secund cu învingătoarea din duelul Lincoln - Qarabag (1-2, în tur).

Noul sezon din Ekstraklasa debutează weekend-ul viitor. Campioana Rakow va începe cursa de apărare a trofeului cu un meci pe teren propriu împotriva formației Jagiellonia.