Concluzie dură în Italia pentru George Pușcaș după ce a ajuns aproape de Serie C

George Puscas bari Stranieri
Data publicarii: Joi 28 Martie 2024, 12:58
Data actualizarii: Joi 28 Martie 2024, 13:00
George Pușcaș (27 de ani), atacantul lui Genoa, a fost împrumutat în iarnă la Bari, în Serie B, însă internaționalul român nu reușește să confirme nici în eșalonul secund.

Cu foarte puține minute prinse în prima jumătate a sezonului la Genoa, Pușcaș a fost cedat până în vară la Bari, una dintre echipele care aspirau măcar la barajul pentru promovare, dar care a ajuns între timp mai aproape de retrogradarea directă.

George Pușcaș, "dezamăgitor și departe de așteptări"

Așteptările italienilor în privința lui Pușcaș erau mari, având în vedere că era vorba de un atacant cu peste 100 de meciuri în Serie B și peste 30 de goluri în eșalonul secund al Italiei.

Pușcaș a jucat până acum 10 meciuri la Bari, a marcat două goluri, însă insuficient pentru a-i mulțumiți pe jurnaliștii italieni. Atacantul este considerat o dezamăgire cu două luni înaintea finalului de sezon.

"Pușcaș nu a prins nici măcar un minut contra Columbiei (n.r - la naționala României), după ce împotriva Irlandei de Nord a fost titular. Acum va reveni la Bari și probabil va fi titular în meciul cu Modena, mai ales că Nasti este suspendat. Fanii lui Bari îl așteaptă pe adevăratul Pușcaș, însă până acum a fost dezamăgitor și departe de așteptări", a scris Tutto Bari.

Bari ocupă locul 15 în Serie B, ultimul care asigură salvarea de la retrogradare, cu 34 de puncte, la două lungimi peste Ternana, prima formație aflată pe loc de baraj.

Următorul meci al lui Bari este programat luni, de la ora 13:30, contra celor de la Modena.