Concluzia trasă de spanioli după ce l-au văzut pe Ianis Hagi la Alaves

Ianis Hagi alaves Rayo Vallecano Stranieri
Data publicarii: Sambata 16 Septembrie 2023, 08:13
Data actualizarii: Sambata 16 Septembrie 2023, 08:13

Ianis Hagi a jucat aproximativ jumătate de oră pentru Alaves în meciul din deplasare cu Rayo Vallecano, pierdut de echipa sa, 0-2, în runda a cincea din La Liga.

Abia revenit de la echipa națională, Ianis Hagi a fost introdus pe teren în minutul 64, în locul lui Jon Guridi, când Rayo conducea deja cu 1-0 prin golul marcat de Palazon, din penalty. Spre final, în minutul 82, gazdele au mai punctat o dată prin Jorge de Frutos, asigurându-și astel victoria.

Ce scrie presa din Spania despre Ianis Hagi după Rayo Vallecano - Alaves 2-0

În jumătate de oră pe teren, Ianis Hagi a fost responsabilul fazelor fixe de la Alaves, a avut o ocazie importantă la o centrare șutată și a încasat un cartonaș galben în prelungiri, când a fost faultat dur de Raul de Tomas și a mers la arbitru să protesteze.

Presa din Spania a analizat primul meci mai consistent al lui Ianis Hagi la Alaves. Ibericii au remarcat deja o parte a calităților mijlocașului român, însă au subliniat și ce îi lipsește fiului "Regelui".

"A arătat detalii de calitate prin modul în care se mișcă în teren și un voleu expediat pe poartă. Trebuie să dea mai mult, dar a arătat deja că își poate aduce contribuția", a scris El Correo, care l-a notat cu 6 pe Ianis Hagi.

"De fiecare dată când a primit mingea s-a trezit imediat cu un adversar în preajma sa. Lipsa de libertate nu i-a permis să își arate calitățile. Un scenariu complicat pentru el", a scris și Noticias de Alava.

După acest eșec, Alaves ocupă locul 12 în La Liga, cu 6 puncte acumulate în primele cinci etape. Pentru echipa lui Ianis Hagi urmează duelul de acasă cu Athletic Bilbao, programat vineri, 22 august, de la ora 22:00.