Ianis Hagi alaves fc barcelona Stranieri Ianis Hagi, în meciul FC Barcelona - Alaves 2-1 / Foto: Getty Images
Data publicarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 09:25
Data actualizarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 09:25

Ianis Hagi (25 de ani), mijlocașul lui Alaves, a jucat pe finalul meciului cu FC Barcelona, câștigat de catalani cu 2-1, în runda #13 din LaLiga.

Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 79, imediat după ce Barcelona a trecut în avantaj grație reușitei lui Robert Lewandowski. Alaves reușise să deschidă scorul în primul minut, prin Samu Omorodion, iar același Lewandowski egala în minutul 53.

Concluzia presei din Spania după ce l-a văzut pe Ianis Hagi contra Barcelonei

Deși a fost pe teren doar 18 minute, Ianis Hagi a lăsat o impresie bună. Presa din Spania a remarcat implicarea decarului român și calitatea arată pe finalul jocului disputat pe Estadio Olimpico din Barcelona.

• Ianis Hagi, în meciul FC Barcelona - Alaves 2-1 / Foto: Getty Images

Jurnaliștii de la Noticia de Alava l-a notat pe Ianis Hagi cu 6 și au scris: "A intrat pe teren într-un moment dificil, când Barca avea o posesie clară a mingii. Chiar și așa, a arătat din nou detalii de calitate".

"Activ la fazele fixe pe finalul jocului", a scris și El Correo, care l-a notat cu 5 pe Ianis Hagi.

În urma acestui eșec, Alaves ocupă locul 15 în LaLiga, cu 12 puncte acumulate în primele 13 etape.

Ianis Hagi, care se pregătește acum pentru meciurile echipei naționale cu Israel și Elveția, rămâne cu cele două goluri marcate în Cupa Spaniei și un assist în LaLiga, contra lui Atletico Madrid.