VIDEO Capăt de drum pentru Andrei Rațiu! Ce s-a întâmplat în ultimul meci al lui Rayo Vallecano

Andrei Ratiu Rayo Vallecano Stranieri
Data publicarii: Joi 18 Ianuarie 2024, 11:43
Data actualizarii: Joi 18 Ianuarie 2024, 12:14

Titularul postului de fundaș dreapta de la naționala României este jucător ”de cupă” la echipa spaniolă din La Liga.

Girona, marea revelaţie a actualei ediţii din La Liga, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Spaniei la fotbal, învingând pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formaţia Rayo Vallecano, într-o partidă disputată miercuri seara.

Rayo Vallecano n-a mișcat în fața Gironei

Catalanii au tranşat soarta jocului încă din prima repriză, graţie dublei lui Cristhian Stuani (15, 19 - din penalty) şi reuşita lui Daley Blind (26).

Golul de onoare al madrilenilor a fost reuşit de Randy Nteka (36), iar fundaşul român Andrei Raţiu a fost integralist la Rayo.

Real Sociedad și Celta Vigo, calificate și ele în sferturile Cupei

Real Sociedad şi Celta Vigo s-au impus la rândul lor în celelalte două meciuri programate miercuri în Copa del Rey.

Gruparea din San Sebastian a învins în deplasare, cu 2-0, formaţia Osasuna Pamplona, prin golurile lui Mikel Oyarzabal (57 - penalty) şi Mikel Merino (90+7).

Celta Vigo, echipă antrenată Rafa Benitez, s-a impus la rândul ei, cu 3-1, pe terenul formaţiei Valencia, pe care tehnicianul spaniol a antrenat-o între 2001 şi 2004, ajutând-o să cucerească ultimele două titluri de campioană a Spaniei din istoria sa.

Au marcat: Luca de la Torre (13) şi Anastasios Douvikas (18 - penalty, 80) pentru Celta, respectiv Pepelu (29 - penalty).

Ianis Hagi, integralist, a ieșit și el din Cupa Spaniei

Echipele Athletic Bilbao, Sevilla FC şi Mallorca şi-au asigurat încă de marţi calificarea în sferturile de finală ale Cupei Spaniei.

Athletic Bilbao a dispus pe teren propriu, cu scorul de 2-0, de Deportivo Alaves, formaţie la care românul Ianis Hagi a fost integralist.

Asier Villalibre a marcat ambele goluri ale partidei de pe stadionul San Mames, în minutele 28 şi 60.

Sevilla FC a învins în deplasare, cu 3-1, formaţia Getafe, graţie golurilor înscrise de Sergio Ramos (8) şi Isaac Romero (48, 55). Pentru gazde a marcat Jaime Mata (23).

Urmează șocul de joi, Atletico Madrid - Real Madrid

Mallorca s-a impus la rândul ei, cu scorul de 1-0 după prelungiri, pe terenul formaţiei Tenerife, prin reuşita canadianului Cyle Larin (120).

Ultimele două partide din optimile Cupei Spaniei, Unionistas de Salamanca - FC Barcelona şi Atletico Madrid - Real Madrid, vor avea loc joi.