Boloni retrogradeaza cu Lens: "Avem nevoie de un miracol ca sa ne salvam!"

Ladislau Boloni Lens Stranieri
Data publicarii: Duminica 01 Mai 2011, 15:09
Data actualizarii: Duminica 01 Mai 2011, 15:14

Lens a pierdut la Lorient si e la 8 puncte de salvare!

"Echipa a avut curajul de a reveni dupa ce am primit golul de 0-1. A fost foarte interesant, pentru ca, pe langa faptul ca am marcat goluri frumoase, ne-am si creat ocazii bune. Din nefericire nu am stiut sa concretizam acele ocazii. A fost dificil pentru jucatori din punct de vedere psihic, dar putin si fizic. Ambele echipe au avut o prima repriza foarte buna. Spre final, trebuia sa mai rezistam zece minute si nu am stiut sa o facem. Din cauza unei lipse de maturitate. In orice caz, cand lucrurile iau o turnura urata nu mai ai ce sa faci. Ne aflam intr-o situatie complicata. Este aproape fara sprenata. Pentru a face ceva, ne-ar trebui un miracol. Acest miracol ar fi succese suta la suta. Nu stiu daca putem face asta, dar ne vom pregati in acest scop", a spus Boloni, informeaza presa franceza.

Fundasul Alaeddine Yahia considera ca acest sezon este unul "negru" pentru RC Lens. "Aceasta seara (n.r. - seara de sambata) este o catastrofa. Mai aveam o speranta infima daca invingeam. Acum cred ca ar trebui un cataclism ca sa ne salvam. Trebuie sa incetam sa visam. Am incetat demult sa mai cred in Mos Craciun. Dar cel putin vom incerca sa incheiem sezonul cu capul sus", a afirmat Yahia.

Lens a fost invinsa, sambata, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (1-2), de echipa Lorient, intr-un meci din etapa a XXXIII-a a campionatului Frantei. Golurile echipei Lens au fost marcate de Demont '35 si Eduardo '36. Pentru Lorient au inscris Gameiro '21, '84 si Amalfitano '90+2 (penalti).

Lens ocupa, dupa 33 de etape, locul 19 in clasamentul campionatului francez, cu 30 de puncte, in timp ce Nancy, formatia de pe pozitia 17, ultima neretrogradabila, are 38 de puncte.