VIDEO EXCLUSIV Bogdan Lobonț despre debutul său în Champions League: ”Mamma mia! Am zis gata, îmi umflă aștia sacul”

Bogdan Lobont Ajax Amsterdam Arsenal Champions League Cristian Chivu Stranieri
Data publicarii: Duminica 23 Octombrie 2022, 08:07
Data actualizarii: Duminica 23 Octombrie 2022, 09:07

Fostul portar al naționalei a jucat primul său meci în Liga Campionilor pe când evolua la Ajax Amsterdam.

Bogdan Lobonț a rememorat pentru sport.ro debutul său în Champions League, pe vremea când evolua pentru Ajax Amsterdam, un 1-1 cu Arsenal pe ”Highbury”, fostul stadion al ”tunarilor”.

”Îmi puneam bandajul, faimosul taping, la picior și pur și simplu îmi tremura piciorul de emoție. Mă vede Cristi (n.r. - Cristian Chivu, coechipier la Ajax): <<Ce ai, mă, ai emoții?>>, eu îi zic: <<Deloc!>>.

Și am luat gol după cinci minute, Wiltord a dat golul, mamma mia, ce debut în Champions, era o echipă Arsenal bună, cu Bergkamp, Henry, Ljungberg, Tony Adams, Pires, Ashley Cole, Vieira. Am zis gata, îmi umflă aștia sacul...

În minutul 20 egalează Nigel De Jong. De unde a marcat el până în partea cealaltă a terenului, unde erau suporterii noștri, cred că s-a bucurat în cinci moduri diferite”, și-a amintit Bogdan Lobonț la emisiunea ”Poveștile Sport.ro”, difuzată în fiecare luni pe VOYO.