Anunțul care îi dă speranțe lui Horațiu Moldovan. Ce spune Diego Simeone înaintea meciului cu Valencia

Horatiu Moldovan Atletico Madrid Diego Simeone Stranieri
Data publicarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 16:20
Data actualizarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 16:20
Horațiu Moldovan (26 de ani) a semnat cu Atletico Madrid în această săptămână, iar la partida cu Sevilla (1-0), din Cupa Spaniei, a făcut parte în premieră din lotul lui Diego Simeone.

Văzut cu șanse mici de a juca la Atletico Madrid, având în vedere că titularul incontestabil din poartă este Jan Oblak, Horațiu Moldovan ar putea primi totuși minute în acest sezon. La conferința de presă de sâmbătă, antrenorul Diego Simeone a vorbit despre programul foarte încărcat al echipei sale, care este în continuare angrenată în trei competiții și a lăsat de înțeles că poate apela la un sistem de rotație în perioada următoare.

Diego Simeone: "Toți cei care sunt disponibili trebuie să fie pregătiți să joace"

Rămâne de văzut dacă rotația se va produce și la nivelul portarilor, însă mesajul lui Simone este clar: "Toți cei care sunt disponibili trebuie să fie pregătiți să joace".

"Când pregătim lotul de jucători, îl pregătim gândindu-ne să putem concura în toate competițiile. Vom evalua înaintea fiecărui joc cine poate da un randament mai bun.

Urmează opt meciuri în 25 de zile și mai avem 13 partide până la pauză. O vom lua meci cu meci. Toți cei care sunt disponibili trebuie să fie pregătiți să joace", a spus Diego Simeone, citat de Mundo Deportivo, înaintea meciului cu Valencia, care se joacă duminică, de la 22:00, în runda #22 din LaLiga.

Jan Oblak (31 de ani) nu a ratatat niciunul dintre cele 30 de meciuri din acest sezon. Slovenul a fost integralist în toate jocurile din LaLiga, Cupa Spaniei, Supercupa Spaniei și Liga Campionilor.

Pentru Atletico Madrid urmează trei meciuri de campionat, cu Valencia, Rayo Vallecano și Real Madrid, iar în luna din februarie sunt programate și dueluri din Champions League (contra lui Inter) și Cupa Spaniei (contra lui Athletic Bilbao).