Villarreal - Rayo Vallecano Andrei Ratiu Stranieri Andrei Ratiu joacă în La Liga/sursa foto: Getty
Data publicarii: Duminica 28 Aprilie 2024, 22:47
Data actualizarii: Duminica 28 Aprilie 2024, 22:46

Rayo Vallecano a întâlnit-o pe Villarreal în runda #33 din La Liga.

Cele două s-au confruntat duminică seară. La capătul celor 90 de minute, Villarreal, echipă la care a activat Andrei Rațiu, a învins-o pe Rayo Vallecano, unde este acum legitimat internaționalul român, cu 3-0.

Andrei Rațiu a fost integralist pentru a doua oară în sezonul în curs din La Liga. Fundașul dreapta a fost punctat cu nota șase de platforma FlashScore, la finalul meciului cu Villarreal.

Gazdele au deblocat tabela de marcaj în minutul 18, grație reușitei lui Alexander Sorloth din pasa lui Alex Baena. Tot în prima repriză, Villarreal a avut și un gol anulat: Sorloth 30'. VAR-ul a intervenit atunci și a depistat o poziție neregulamentară în construcția fazei decisive.

În actul secund, Yerson Mosquera a majorat diferența în minutul 69, din pasa aceluiași Baena, ca Sorloth să realizeze ”dubla” și să ducă scorul la 3-0 în minutul 74. Baena și-a trecut în cont al treilea assist.

Cum arată clasamentul din La Liga

După 33 de etape, Rayo Vallecano se află pe locul 15 cu 34 de puncte. Șapte victorii, 13 remize și 13 eșecuri a înregistrat clubul la care este legitimat și românul Andrei Rațiu până acum.

De cealaltă parte, Villarreal se situează pe nouă cu 45 de puncte. Echipa a însemnat 12 victorii, nouă rezultate de egalitate și 12 înfrângeri până în clipa de față.