VIDEO Amical cu scandal jucat de Deian Sorescu pentru Rakow Czestochowa! Doi jucători de rezervă au devenit tușieri, iar managerul echipei a trecut la centru

Deian Sorescu Kamil Waskowski Lino Heiduck Raków Czestochowa Slavia Praga Stranieri
Data publicarii: Luni 03 Iulie 2023, 09:33
Data actualizarii: Luni 03 Iulie 2023, 09:36

Fotbalistul român a revenit la echipa poloneză după împrumutul la FCSB.

Formaţia Rakow Częstochowa, cu Deian Sorescu pe teren o repriză, a pierdut cu 1-2, duminică, un meci amical cu Slavia Praga, în care rolul de arbitru a fost asumat de managerului clubului polonez.

Au marcat Van Buren (64 și 90) pentru învingători, respectiv Berggren (52) pentru Rakow. Sorescu a intrat pe teren în minutul 46.

Arbitrul austriac a refuzat să mai conducă partida

Potrivit Reuters, arbitrul austriac Lino Heiduck, care arbitra meciul, a întrerupt jocul după 10 minute şi, în urma unei discuţii aprinse cu mijlocaşul lui Rakow, Giannis Papanikolaou, l-a eliminat pe internaţionalului grec în vârstă de 24 de ani.

În ciuda eliminării, despre care directorul de comunicare strategică al Slaviei, Jakub Splavec, a spus că a fost pentru "insulte semnificativ deplasate", ambele echipe au vrut să continue amicalul cu 11 contra 11, ceea ce arbitrul a refuzat.

Polonezii de la Rakow au arbitrat până la final partida amicală

"Potrivit lui, sănătatea sa era în pericol", a scris Splavec pe Twitter.

"După eforturile organizatorilor şi ale reprezentanţilor celor două echipe de a continua meciul în acelaşi cadru, arbitrul şi asistenţii săi au plecat şi au refuzat să se întoarcă pe teren. Nici măcar nu au vrut să comunice în vreun fel".

Meciul a fost reluat 10 minute mai târziu, cu managerul general al Rakow, Kamil Waskowski, care a preluat funcţia de arbitru central.

Waskowski, care are experienţă de arbitru şi este licenţiat pentru competiţii de nivel inferior, a fost ajutat la cele două linii de doi jucători de rezervă.

Foto și video: Raków Częstochowa