David Popovici (20 de ani), un tip care dă dovadă de o maturitate ieșită din comun pentru vârsta sa, știa, în mod cert, că deschide „cutia pandorei“, când a ales să vorbească, fără ocolișuri, despre mașina visurilor sale pe care a cumpărat-o, recent.
Probabil însă, așteptările lui David au fost depășite de amploarea luată de această poveste. Pentru că, imediat, un profesor universitar a exploatat subiectul, făcând o postare kilometrică despre cât de neinspirată a fost decizia campionului olimpic din punct de vedere economic. Iar apoi, Cristian Tudor Popescu, un admirator declarat al lui David, a scris un editorial pentru golazo.ro, spunând că e dezamăgit că visul lui Popovici a fost să-și ia o mașină scumpă.
De aici a pornit și comentariul pe care l-a scris fostul internațional, Florin Gardoș (36 de ani). Preluând textul lui CTP, Gardoș a explicat de ce Popovici trebuie să fie lăsat în pace și, mai important, să fie bucuros că a avut posibilitatea de a lua mașina la care a visat mult timp.
„Discuția despre mașina lui David Popovici mi-a adus aminte de un articol scris de Cristian Geambașu în 2011, în care eram comparat cu Cristina Neagu. Contextul? La șase luni după ce am semnat cu Steaua, mi-am cumpărat mașina la care visam din copilărie: un BMW Seria 6 Coupé. Era sfârșitul lui 2010, iar mașina era din 2006. Am plătit 21.000€.
Când m-am întors în ianuarie la reunirea lotului, evident, toți jurnaliștii au văzut mașina. A doua zi, primesc un telefon de la un jurnalist de la GSP:
*Salut! Am văzut că ți-ai luat mașină. Cât a costat?
*Nu vreau să vorbesc despre asta, i-am răspuns.
El insistă:
*Păi, oricum o să scriem.
*Ok, scrieți, zic.
Așa a apărut articolul: „Gardoș, cu mașină de 85.000€, la salariu de 6.000 … în timp ce Cristina Neagu conducea un Ford al tatălui ei”. În realitate, ea avea un Mercedes CLS. Dar nici nu conta. Ambele mașini erau luate pe banii noștri, pe munca și sacrificiile noastre.
David, enjoy it! O meriți!“, a scris Florin Gardoș pe pagina sa de Facebook.