Victorie pentru Ferrari la Formula 1 după 434 de zile! Carlos Sainz, victorios în Marele Premiu din Singapore! Cum arată clasamentul

Formula 1 Carlos Sainz Ferrari Marele Premiu de Formula 1 din Singapore Sporturi
Data publicarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 17:20
Data actualizarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 17:24

În acest weekend s-a desfășurat Marele Premiu de Formula 1 din Singapore.

Plecat din pole-position, Carlos Sainz a reușit să încheie cursa din Singapore pe primul loc cu 1:46:37.418. Pilotul Ferrari a rămas în vârful clasamentului pe tot parcursul cursei, fiind urmat pe podium de britanicii Lando Norris (McLaren) și Lewis Hamilton (Mercedes).

Colegul lui Sainz de la Ferrari, Charles Leclerc, a încheiat pe poziția a patra, după un start extrem de bun de cursă, care însă s-a complicat pe traseu pentru el. Finalul cursei a fost unul incendiar, cu o luptă intensă în trei pentru poziția a doua, însă George Russell (Mercedes), care avea și cel mai bun ritm dintre el, Norris și Hamilton, a ieșit din decor și s-a izbit de parapet.

Campionul mondial en-titre și liderul clasamentului pe piloți, Max Verstappen, a plecat de pe locul 11 și a reușit să încheie cursa pe poziția a cincea. A fost pentru prima dată în acest sezon când supremația Red Bull a fost oprită.

Victoria este extrem de importantă cu Ferrari, în contextul în care ultima cursă câștigată de legendara echipă italiană a fost în urmă cu 434 de zile.