david popovici campionat mondial natatie david popovici campion mondial Sporturi David Popovici
Data publicarii: Luni 20 Iunie 2022, 19:59
Data actualizarii: Luni 20 Iunie 2022, 20:00

David Popovici a devenit campion mondial la natație la doar 17 ani! E a treia medalie de aur pentru România, după cele cucerite de Tamara Costache și Diana Mocanu.

Cu această performanță, Popovici a bifat și o premieră! A devenit primul sportiv român care câștigă o medalie de aur la proba masculină a Campionatului Mondial de natație. Nu a scăpat neobservat nici de presa internațională, care a scris despre succesul răsunător al românului legitimat la CS Dinamo.

Ce scriu spaniolii de la AS după performanța uluitoare a lui David Popovici, campion mondial la 17 ani

”Popovici deschide o nouă eră”, este titlul dat de jurnaliștii iberici de la AS, una dintre cele mai citite publicații de sport din Spania.

• David Popovici

„Se aruncă în bazin cu puțin efort, fără să ridice apa sau să schimbe ritmul, cu o naturalețe uimitoare. Face parte dintr-un grup de atleți care te impresionează atunci când îi vezi ”pe viu”, de aceea, din primul moment Duna Arena din Budapesta a fost cu ochii pe acel băiat înalt, brunet, cu aspect încă tineresc de pe culoarul patru”, au scris spaniolii de la AS.

Bucureșteanul de la CS Dinamo a terminat cursa cu timpul de 1:43,21, prin care și-a corectat recordul mondial de juniori stabilit duminică, în semifinale.

Pe locul secund s-a clasat sud-coreeanul Sunwoo Hwang(1:44,47), iar pe poziția a treia a terminat britanicul Tom Dean (1:44,98).

„Sunt obosit. A fost grozav, concurența a fost foarte rapidă. M-a împins de la spate că oamenii care mă iubesc s-au uitat la tine și că oamenii de acasă cred în mine.

Sunt obosit ca naiba, dar o să încep recuperarea. Dacă treaba merge bine, ne vom vedea și la 100m”, a declarat David Popovici la finalul cursei de 200m liber.