Miguel Oliveira a câştigat Grand Prix-ul Thailandei la MotoGP! Quartararo, liderul clasamentului general, doar locul 17

Miguel Oliveira Moto GP Quartararo Sporturi
Data publicarii: Duminica 02 Octombrie 2022, 14:48
Data actualizarii: Duminica 02 Octombrie 2022, 14:54

Pilotul portughez Miguel Oliveira (KTM) a câştigat Marele Premiu al Thailandei la MotoGP, desfăşurată duminică în condiţii extreme, din cauza ploii care s-a abătut asupra circuitului de la Buriram şi care i-a forţat pe organizatori să amâne cu aproximativ o oră startul cursei de la clasa regină a Campionatului Mondial de motociclism viteză.

Miguel Oliveira s-a impus cu timpul de 41 min 44 sec 503/1000 la capătul celor 26 de tururi de pistă (118,4 km), reuşind să-l devanseze cu 730/1000 pe britanicul Jack Miller şi cu 01 sec 968/1000 pe italianul Francesco Bagnaia, ambii componenţi ai echipei Ducati.

Liderul Campionatului Mondial de MotoGP, francezul Fabio Quartararo (Yamaha) a ocupat un modest loc 17 în Thailanda, permiţându-i lui Francesco Bagnaia să se apropie la doar două puncte în clasamentul general, înaintea ultimelor trei Grand Prix-uri din acest sezon.

Înainte ca ploaia să înceapă să cadă, italianul Dennis Foggia (Leopard Racing), plecat din pole position, a reuşit să se impună la clasa Moto3, obţinând a patra sa victorie din acest sezon.

Cursa de la clasa Moto2 a fost întreruptă după doar opt tururi de circuit şi apoi oprită definitiv de organizatori, din cauza vremii nefavorabile. Primul clasat în momentul respectiv, italianul Tony Arbolino (Elf Marc VDS Racing Team), a fost declarat învingător.