VIDEO FOTE 2022: încă patru medalii pentru România! Pe ce loc ne aflăm în clasamentul de la Festivalul Olimpic al Tineretului European

FOTE Aissia Claudia Prisecariu Maria Denisa Capotă Rareș Arsenie Ştefania Alexandra Uţă Sporturi
Data publicarii: Vineri 29 Iulie 2022, 08:28
Data actualizarii: Vineri 29 Iulie 2022, 08:32

Rareș Arsenie a câștigat bronzul la concursul de judo, la categoria -90 kg, după care au urmat Ştefania Alexandra Uţă, cu argint la 400 m garduri, Maria Denisa Capotă, cu bronz la 400 m, și ștafeta 4x100 m mixt, cu argint la înot.

Sportivii români au cucerit încă patru medalii, două de argint şi două de bronz, joi, la cea de-a XVI-a ediţie de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE 2022), care se desfăşoară la Banska Bystrica (Slovacia).

Uță și Capotă, medaliate la atletism

Două medalii au fost obţinute la atletism, argint şi bronz, potrivit site-ului COSR. În proba feminină de 400 m garduri, Ştefania Alexandra Uţă a câştigat argintul, cu timpul de 59 sec 65/100, fiind devansată de ucraineanca Olga Maşanienkova (59 sec 49/100).

Maria Denisa Capotă a luat bronzul la 400 m feminin, cu timpul de 55 sec 33/100. Aurul a fost obţinut de turcoaica Edanur Tulum (54.41), iar argintul a revenit slovacei Lenka Gymerska (55.23).

Alte rezultate ale României la atletism

În finala feminină de la aruncarea ciocanului, Alexandra Iacob a ocupat locul 10, cu 51,87 m.

Adina Fîrţală a ratat calificarea în finala probei de aruncare a greutăţii, clasându-se pe 7 în Grupa A, cu 12,72 m.

Melisa Niculae a ratat calificarea în finala de la 200 m, încheind pe 7 în a doua semifinală (26.07).

Anastasia Bizgan a fost ultima (9) în Grupa B a calificărilor la săritura în înălţime (1,60 m), ratând finala.

Argint la înot la ștafeta combinată 4x100 m mixt

O altă medalie de argint a fost obţinută de România la înot, în proba de ştafetă combinată 4x100 m mixt (Darius Ştefan Coman, Alexandru Constantinescu, Eva Maria Paraschiv, Aissia Claudia Prisecariu), cu timpul de 4 min 00 sec 72/100. De remarcat că tinerii înotători români au primit medaliile din mâinile lui Mihai Covaliu, preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român.

Carol Mihai Cojocaru s-a clasat pe locul 5 în finala de la 200 m spate (2:06.59), iar Ana Maria Sibişeanu a încheiat pe 7 la 200 m liber (2:08.16).

Aissia Claudia Prisecariu s-a calificat în finala de la 100 m spate cu al patrulea timp (1:03.82), iar Ştefan Mihalache este prima rezervă în finala de la 200 m liber (1:54.20).

Brigitta Vass s-a oprit în semifinale la 100 m bras (1:13.53), ca şi Ana Maria Sibişeanu la 200 m mixt (2:23.62), în timp ce Darius Coman s-a retras înainte de semifinalele de la 100 m bras.

Bronz pentru Rareș Arsenie la judo

O altă medalie de bronz a fost obţinută la judo, prin Rareş Ştefan Arsenie, care l-a învins pe cehul Frantisek Lhotzky în finala pentru locurile 3-5 la cat. 90 kg masculin. Arsenie l-a învins în primul tur pe turcul Mevlut Oztaş, în optimi a trecut de slovacul Timotej Stefanik, în sferturi s-a impus în faţa grecului Alexios Sperlidis, dar a pierdut semifinala cu sârbul Miljan Radulj.

Hanna Balogh a ratat bronzul la cat. 70 kg, clasându-se pe locul 5 după ce a pierdut meciul cu Nino Gulbani (Georgia). Balogh a fost învinsă în optimi de suedeza Ingrid Nilsson, dar le-a învins în recalificări pe Ecem Baysug (Turcia) şi Ronja Buddenkotte (Germania).

La cat. 81 kg masculin, Marian Sebastian Medre a cedat în primul tur în faţa polonezului Michal Wasikowski.

În cadrul cat. 63 kg, Maria Nicoleta Grigore a fost învinsă în primul tur de austriaca Lisa Tretnjak. În recalificări a trecut de grecoaica Alexandra Papagiannaki, dar a pierdut în faţa croatei Nina Simic şi a încheiat pe 9.

Așteptăm medaliile și la tenis

Şi tenisul va aduce medalii României, după ce Gabriel Gheţu şi Eva Maria Ionescu s-au calificat în finala de la dublu mixt. În sferturile de finală, cei doi au câştigat cu 6-2, 6-4 în faţa slovenilor Paolo Angeli/Nala Kovacic, iar în semifinale au trecut de polonezii Antonina Czajka/Alan Wazny cu 6-3, 3-6, 10-5.

La simplu feminin, Eva Maria Ionescu s-a calificat în semifinale după 6-3, 6-2 cu Marina Gatell Pelaez (Spania).

Rezultatele României la gimnastică

La gimnastică artistică, Amalia Puflea şi David Puicea s-au clasat pe locul al patrulea în finala ineditei probei de perechi mixte. După primele două runde preliminare s-au calificat în semifinale Italia (52,332 puncte), Germania (51,498 puncte), România (51,066 puncte) şi Ucraina (50,999 puncte). În runda a treia, România a concurat contra Germaniei, iar Italia contra Ucrainei, învingătoarele calificându-se în finala mare (Germania şi Italia). Pentru medalia de bronz, Ucraina (26,400 puncte) a câştigat disputa cu România (25,849). Aurul a ajuns la italienii Arianna Grillo şi Riccardo Villa (26,349), iar argintul la Helen Kevric şi Juka Ole Nissinen (26,033).

Rezultatele României la ciclism

La ciclism, în cursa feminină de fond (57,8 km), Iana Balteş s-a clasat pe 45 (1:35:52), Silvia Posea pe 62 (1:43:12), iar Ana Elena Gheorghe pe 71 (1:48:10).

Cătălin Luca Câmpean a ocupat locul 18 (1:32:33) în cursa masculină de fond (65,8 km), Edmond Novak, fiul ministrului Sportului, Eduard Novak, a încheiat pe 66 (1:41:50), iar Cristian Ştefan Staicu s-a clasat pe 70 (1:41:50).

Locul 19 în clasamentul pe medalii pentru România

După patru zile de întreceri, România ocupă locul 19 în clasamentul pe medalii, cu una de aur, patru de argint şi trei de bronz. Medalia de aur a fost obţinută de echipa feminină de gimnastică artistică (Amalia Puflea, Amalia Ghigoarţă şi Sabrina Maneca Voinea), medalii de argint au câştigat Amalia Puflea (gimnastică artistică - individual compus), Aissia Claudia Prisecariu (înot - 200 m spate), Ştefania Alexandra Uţă (atletism - 400 m garduri) şi la înot prin ştafeta combinată 4x100 m mixt (Darius Ştefan Coman, Alexandru Constantinescu, Eva Maria Paraschiv, Aissia Claudia Prisecariu), iar de bronz, Ana Maria Vişan (atletism - aruncarea discului), Maria Denisa Capotă (atletism - 400 m) şi Rareş Ştefan Arsenie (judo - cat. 90 kg).

Italia conduce în ierarhie (13-9-5), urmată de Ungaria (5-5-7) şi Germania (5-4-9) etc.

92 de ”tricolori” în 8 discipline la FOTE 2022

România este reprezentată la FOTE Banska Bystrica 2022 de 92 de sportivi, la 8 discipline, atletism, înot, ciclism, gimnastică, judo, volei, handbal şi tenis.

La precedenta ediţie de vară a FOTE, care a avut loc la Baku, în 2019, România a cucerit nu mai puţin de 19 medalii: 4 de aur, 10 de argint şi 5 de bronz.

Foto și video: Comitetul Olimpic și Sportiv Român